Zamknij

Dom z papieru: 10 ciekawostek, które musisz znać. Co warto wiedzieć o serialu?

Roksana Orlicka
03.04.2020 14:01
Dom z papieru ciekawostki na temat serialu
fot. Instagram/@lacasdepapel

"Dom z papieru" to obecnie jeden z najpopularniejszych seriali na świecie. Na Netflixie pojawił się 4. sezon produkcji. Zebraliśmy 10 ciekawostek o serialu "Dom z papieru", które warto znać.

Dom z papieru: 10 ciekawostek, które musisz znać. Co warto wiedzieć o serialu? 4. sezon "Domu z papieru" jest już dostępny na Netflixie. Z tej okazji zebraliśmy informacje, które powinien znać każdy fan serialu. "Dom z papieru" kryje wiele tajemnic. Co ciekawe, początkowo był plan na nakręcenie zaledwie dwóch sezonów. Jak to się stało, że hiszpańska produkcja zawojowała świat i co trzeba wiedzieć o "Domu z papieru"? Zdradzamy poniżej.

Zobacz także: Netflix: nowości na kwiecień 2020. Lista premier filmów i seriali

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów"

Alvaro Morte, czyli serialowy Profesor, nie mógł się przyzwyczaić do okularów

Alvaro Morte, wcielający się w Profesora, na co dzień nie nosi okularów. Widzowie mogli zauważyć, że bohater często poprawia oprawki, które zsuwają się z nosa. Okazuje się, że nie był to plan scenarzystów, a jedynie odruch aktora. Następnie twórcy serialu zrobili z tego znak rozpoznawczy Profesora.

Bohaterowie "Domu z papieru" mieli być śmiertelnie chorzy

Bohaterowie serialu "Dom z papieru" decydują się na bardzo niebezpieczną akcję. Na samym początku scenarzyści wpadli na pomysł, by łączył ich jeden element - bohaterzy mieli być śmiertelnie chorzy, co tłumaczyłoby fakt, że nie mieli nic do stracenia i przyjęli propozycję Profesora. Ostatecznie uznano, że tylko jeden bohater znajdzie się w takiej sytuacji. Mowa o Berlinie.

"Dom z papieru" bez Nairobi. Tej postaci miało nie być w serialu

Trudno sobie wyobrazić serial "Dom z papieru" bez emocjonalnej i charyzmatycznej Nairobi, w którą wciela się Alba Flores. To jedna z najbardziej lubianych bohaterek w serialu. Okazuje się, że scenarzyści rozpisali charakter tej postaci w ostatniej chwili. W 4. sezonie "Domu z papieru" widzowie przekonają się, jak potoczą się jej losy.

Serial "Dom z papieru" kręcono tylko w soboty i niedziele

Twórcy serialu "Dom z papieru" mieli utrudnione zadanie. Mennica, w której nagrano większość scen, to tak naprawdę budynek Consejo Superior de Investigaciones Científicas. Co ciekawe, otrzymano zgodę, by zdjęcia na zewnątrz budynku powstawały tam jedynie w weekendy.

Salvador Dali w "Domu z papieru". W planach było wykorzystanie innego wizerunku

Bohaterowie serialu kryli swoje twarze za maskami z wizerunkiem hiszpańskiego malarza. Jednak Salvador Dali nie był pierwszym wyborem scenarzystów. Na początku był pomysł, żeby maski nawiązywały do Don Kichota. Obecnie trudno to sobie wyobrazić, bo maski są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów "Domu z papieru".

To nie Tokio miała być narratorką w "Domu z papieru"

Narratorką serialu "Dom z papieru" jest Tokio, czyli jedna z bohaterek serialu. Okazuje się, że na początku scenarzyści planowali powierzyć to zadanie Moskwie i Profesorowi. Powstały nawet pierwsze nagrania. Co ciekawe, Ursula Corbero, która wciela się w Tokio, zajmuje się również dubbingiem. 

Tokio niczym Natalie Portman. Wygląd tej postaci był inspirowany jedną z ról aktorki

Tokio jest jedną z najbardziej niepokornych i charakterystycznych postaci "Domu z papieru". Niewiele osób wie, że wygląd tej postaci był wzorowany na Matyldzie z filmu "Leon Zawodowiec", w którą wcielała się Natalie Portman.

Maszyny do drukowania pieniędzy w "Domu z papieru" na co dzień drukują gazety

W serialu "Dom papieru" widzowie mogą zobaczyć, jak bohaterowie drukują pieniądze. Co ciekawe, wykorzystane w serialu maszyny na co dzień drukują hiszpańskie gazety. Twórcy serialu uznali, że sprzęt najbardziej przypomina ten, który jest wykorzystywany do drukowania pieniędzy.

Profesor również miał mieć przydomek związany z nazwą miasta

Profesor jest jedyną postacią w "Domu z papieru", która nie ma przydomku związanego z miastem. Alvaro Morte, odtwórca tej roli, zdradził, że gdyby było inaczej, to jego bohater nazywałby się Watykan.

"Dom z papieru" najdłużej kręconym serialem? Padł rekord

Twórcy serialu "Dom z papieru" są perfekcjonistami, co w dużym stopniu wpłynęło na sukces serialu. Warto wspomnieć, że odcinek pilotażowy był kręcony aż 52 razy. Natomiast scena, w której Tokio poznaje się z Profesorem, była kręcona aż 5 godzin.

Jesteś fanem serialu "Dom z papieru"? Sprawdź poniższe artykuły:

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

 

RadioZET.pl/Netflix Polska/RO