Zamknij

Dean Stockwell nie żyje. Gwiazdor serialu "Zagubiony w czasie" miał 85 lat

09.11.2021 10:32
Dean Stockwell
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Zmarł Dean Stockwell - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, będący gwiazdą serialu "Zagubiony w czasie". Miał 85 lat. Co było przyczyną śmierci?

7 listopada 2021 roku zmarł Dean Stockwell - amerykański gwiazdor nominowany do Oscara i nagrody Emmy, którego kariera trwała ponad 70 lat. Odszedł w wieku 85 lat w swoim domu.

Dean Stockwell nie żyje

O śmierci aktora doniósł portal Deadline. Agent Stockwella w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że do zgonu doszło z przyczyn naturalnych.

Stockwell urodził się 5 marca 1936 roku w Los Angeles. Wychowywał się nie tylko w Kalifornii, ale również w Nowym Jorku. Pochodził z rodziny aktorskiej. Jego matką była Elizabeth "Betty" Stockwell, a ojcem Harry Stockwell, który również udzielał się jako baryton w wielu produkcjach filmowych i przedstawieniach broadwayowskich. Miał również brata Guya Stockwella, który też poszedł w ślady rodziców. 

Pierwszą rolę dostał za sprawą ojca, który usłyszał o castingu. Synowie zostali wysłani na przesłuchanie i Dean Stockwell otrzymał angaż w sztuce oraz przyciągnął uwagę wytwórni MGM, z którą podpisał kontrakt, stając się dziecięcym aktorem. Zadebiutował małą rólką w filmie "Dolina decyzji" z 1945 roku. Więcej na ekranie pojawił się w musicalu komediowym "Podnieść kotwicę" z tego samego roku, występując u boku Franka Sinatry i Gene'a Kelly'ego.

W następnych latach grał w takich produkcjach MGM jak "The Green Years", "Abbott i Costello w Hollywood", "The Mighty McGurk", krótkometrażówce "A Really Important Person" oraz filmach 20th Century Fox "Home Sweet Homicide" i "Dżentelmeńska umowa". Wśród innych dziecięcych ról Stockwella znalazły się: "Deep Waters", "Chłopiec z zielonymi włosami", "Down to the Sea in Ships", "Tajemniczy ogród", "Stars in My Crown", "The Happy Years", "Cattle Drive" i "Kim".

Ukończywszy Alexander Hamilton High School w Los Angeles, Stockwell rozpoczął studia na University of California. Rok przed ukończeniem nauki porzucił ją, by zostać muzykiem. Przez kilka lat miał przerwę w karierze aktorskiej. Przed kamerę wrócił jako osoba dorosła w 1956 roku, występując w takich telewizyjnych produkcjach, jak "Front Row Center", "Matinee Theatre", "Schlitz Playhouse", "The United States Steel Hour", "Climax!", "Men of Annapolis", "Cimarron City", "General Electric Theater" oraz "Wagon Train". W tym okresie wystąpił też w niskobudżetowym westernie "Gun for a Coward", dramacie "The Careless Years", "Bez emocji" oraz serialach "Playhouse 90", "Johnny Staccato" czy "Buick-Electra Playhouse".

W roku 1960 poślubił aktorkę Millie Perkins, a którą rozwiódł się 2 lata później. Grał wówczas przeważnie w serialach "Checkmate", "The DuPont Show with June Allyson", "Outlaws", "Alfred Hitchcock Przedstawia", "Bus Stop", "Strefa mroku", "Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem", "Combat!", "The Greatest Show on Earth", "The Defenders", "Burke's Law" czy "Doktor Kildare". Zagrał również we francusko-amerykańskim dramacie "Rapture".

W połowie lat 60. Stockwell porzucił showbiznes i dołączył do ruchu hipisowskiego, blisko przyjaźniąc się z artystami George'em Hermsem i Wallace'em Bermanem, kolegą po fachu Russem Tamblynem oraz muzykiem Neilem Youngiem. Powrócił do aktorstwa w 1968 roku w filmie "Dzieci miłości" z Susan Strasberg i Jackiem Nicholsonem w rolach głównych. Zagrał również w serialu "Bonanza". W latach 70. i 80. występował w takich produkcjach kinowych, jak "Ostatni film", "The Loners", "The Werewolf of Washington" oraz licznych serialach: "Mannix", "Orson Welles' Great Mysteries", "Columbo", "Ulice San Francisco", "Hart to Hart", "Police Story", "McCloud", "Simon & Simon" czy "Drużyna A".

W roku 1981 Stockwell ożenił się z Joy Marchenko. Rok później wraz z Neilem Youngiem wyreżyserował i zagrał w filmie "Human Highway". Chociaż kariera Stockwella podupadała, nie poddawał się, występując w niezliczonej produkcji filmów i seriali, takich jak "Żyć i umrzeć w Los Angeles", "Legenda o Billie Jean", "Policjanci z Miami", "Papa Was a Preacher, "Blue Velvet", "Napisała: Morderstwo", "Kamienne ogrody", "Gliniarz z Beverly Hills II", "The Time Guardian", "Poślubiona mafii".

Największym sukcesem Stockwella był jednak udział w serialu science fiction "Zagubiony w czasie" z 1989 roku. Produkcja doczekała się pięciu sezonów i opowiadała o fizyku, który odkrył sposób na podróżowanie w czasie. W roli głównej wystąpił Scott Bakula. Stockwell wcielił się w admirała Ala Calavicciego. W latach 90. grał między innymi w takich tytułach, jak "Kapitan Planeta i planetarianie", "Bonanza: The Return", "Utracona niewinność" czy "Air Force One".

Stockwell nie zakończył aktywności w nowym milenium. Występował w "Batman: Powrót Jokera", "CQ", "Buffalo Soldiers", "Star Trek: Enterprise", "Gwiezdne wrota", czy "Battlestar Galactica". Pod koniec życia grał między innymi w "Koszmarze w Dunwich", "C.O.G.", "Głębi ciemności", "Agentach NCIS: Nowy Orlean" czy "Entertainment". Pozostawił swoją żonę i dwójkę ich dzieci - Austina Stockwella i Sophie Stockwell.

RadioZET.pl/Deadline

Dzieci miłości