Zamknij

Dale McRaven nie żyje. Twórca kultowych seriali komediowych miał 83 lata

26.09.2022 08:45

Zmarł Dale McRaven - amerykański scenarzysta odpowiedzialny za wiele kultowych sitcomów, między innymi "Larry'ego i Balkiego", czy "Morka i Mindy". Miał 83 lata.

znicz- materiał poglądowy/Larry i Balki - Bronson Pinchot, Mark Linn-Baker - kadr z serialu
fot. Value Stock Images/East News Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

5 września 2022 roku odszedł Dale McRaven. Był amerykańskim scenarzystą i producentem pracującym przy wielu popularnych serialach komediowych. Zmarł w wieku 83 lat.

Dale McRaven nie żyje

Jak podaje Deadline, informacja o śmierci McRavena trafiła do mediów z opóźnieniem. Nie podano przyczyny zgonu scenarzysty. Odszedł w swoim domu w Porter Ranch w Kalifornii.

Zobacz także

Dale McRaven urodził się 15 marca 1939 roku w Pulaski w stanie Illinois. Pracę w telewizji rozpoczął w 1963 roku jako scenarzysta "The Joey Bishop Show". Pisał też kultowy sitcom "The Dick Van Dyke Show", dzięki któremu był laureatem pierwszej w swojej karierze Nagrody Gildii Amerykańskich Scenarzystów. W 1965 roku został też producentem.

W swojej karierze pracował nad takimi tytułami, jak "Love, American Style", "The Texas Wheelers", "Angie", "Od dziewiątej do piątej", "Grand", czy "Zasady Davisa". Najsłynniejsze sitcomy, za które odpowiadał McRaven były "Mork i Mindy" oraz "Larry i Balki". Był nie tylko ich producentem i scenarzystą, ale również pomysłodawcą. Serial "Larry i Balki" to ostatni tytuł, nad którym pracował McRaven. Za "Mork i Mindy" był nominowany do Nagrody Emmy 1979.

Zobacz także

Zasłynął również jako odkrywca młodych talentów. To właśnie dzięki McRavenowi karierę zrobiły takie gwiazdy, jak Robin Williams, Pam Dawber, Mark Hamill, Gary Busey, Bronson Pinchot, Mark Linn-Baker, David Cassidy, Susan Dey czy Danny Bonaduce.

loader

RadioZET.pl/Deadline