Zamknij

Conrad Janis nie żyje. Aktor z "Frasiera" i "Złotek" miał 94 lata

Sergiusz Kurczuk
10.03.2022 07:15

Zmarł Conrad Janis - amerykański aktor filmowy i teatralny oraz muzyk jazzowy. Był gwiazdą serialu "Mork i Mindy". W ciągu swojej długiej kariery wystąpił w niezliczonych rolach. Miał 94 lata.

Conrad Janis
fot. Allstar/Graham Whitby Boot/Mary Evans Picture Library/East News

1 marca 2022 roku w Los Angeles zmarł Conrad Janis. Był amerykańskim aktorem oraz puzonistą jazzowym. Miał 94 lata. Co było przyczyną śmierci Janisa?

Conrad Janis nie żyje

Jak podaje Deadline, zgon aktora potwierdził księgowy Dean A. Avedon w rozmowie z "The New York Times". Nie podano przyczyny śmierci Janisa.

Conrad Janis urodził się 11 lutego 1928 roku w Nowym Jorku. Jego ojciec - Sidney Janis, był kolekcjonerem i pisarzem. Pisarką była również matka - Harriet Janis. Jako 13-latek dołączył do teatru objazdowego. W tym samym czasie próbował swoich sił w radiu jako aktor głosowy.

Dzięki występom na scenie, przykuł uwagę łowcy talentów z Hollywood. W marcu 1945 roku Janis zadebiutował na Broadwayu. W tym samym roku wystąpił też po raz pierwszy na dużym ekranie w filmie "Snafu". W ciągu kolejnych trzech lat zagrał w produkcjach "Margie", "The Brasher Doubloon", "That Hagen Girl" oraz "Beyond Glory".

W 1949 roku zadebiutował na małym ekranie w teatrze telewizji "Actor's Studio". Od tego czasu był silnie związany z produkcjami telewizyjnymi - zarówno serialami, jak i filmami. W latach 50. występował w takich tytułach, jak "The Web", "The Big Story", "Suspense", "The Doctor", "The Man Behind the Badge", "Danger", czy "Appointment with Adventure". Kolejne dekady to między innymi "Nietykalni", "The United States Steel Hour", "Stoney Burke", "My Favorite Martian", "Banaczek", "Miracle on 34th Street", "Port lotniczy '75", "The Manhunter", "Wesoła panienka", "Księżna i błotny lis", "The Waltons", "Maude", "Ulice San Francisco", "Kojak", "Quark", "Opowieść o Buddym Hollym", "Barnaby Jones", "Statek miłości", "O mój Boże (księga II)", "Detektyw Remington Steele", "Miliony Brewstera", "Autostrada do nieba", "Bez zrozumienia", "Złotka", "Synalek", "Partner z zaświatów", "Napisała: Morderstwo", "Telemaniak", "Słoneczny patrol", "Diagnoza: morderstwo", "Rodzina Addamsów: Wielki zjazd", "Gorączka w mieście", "Sprawy rodzinne", "Frasier", czy "Maneater".

Najsłynniejszą rolą Janisa była postać Freda McConnella w serialu komediowym "Mork i Mindy", w którym grał u boku Robina Williamsa. Ostatnią rolą aktora był występ w horrorze "Bad Blood" z 2009 roku.

W 1949 roku założył zespół grający tradycyjny jazz, którego był miłośnikiem. W skład grupy wchodzili James P. Johnson (fortepian), Henry Goodwin (trąbka), Edmond Hall (klarnet), Pops Foster (bas) i Baby Dodds (perkusja). Janis grał na puzonie. W latach 70. utworzył inną grupę muzyczną - Beverly Hills Unlisted Jazz Band, która kilkukrotnie wystąpiła w programie "Tonight Show Starring Johnny Carson" oraz dawała koncerty między innymi w Carnegie Hall.

Pierwszą żoną Janisa była Vicki Quarles. Para doczekała się dwójki dzieci - Christophera i Carin. Związek zakończył się rozwodem. Następną żoną aktora była Ronda Copland, z którą również się rozwiódł. Trzeci związek małżeński zawarł w 1987 roku z Marią Grimm. Byli ze sobą aż do roku 2021, kiedy kobieta zmarła. 

loader

RadioZET.pl/Deadline

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET