Zamknij

Burza po odcinku "Na dobre i na złe" z Michałem Żebrowskim. Produkcja odpiera zarzuty

20.01.2022 18:59
nadobreinazle.official
fot. Instagram:@nadobreinazle.official

W serialu "Na dobre i na złe" pojawiła się scena kaszubskiego pogrzebu. Mieszkańcy regionu są oburzeni tym, jak ukazano Kaszubów w serialu Dwójki. Po lawinie negatywnych komentarzy produkcja zabrała głos. 

Odcinek serialu "Na dobre i na złe", gdzie ukazano kaszubskie zwyczaje, oburzył część widzów. Mieszkańcy Kaszub zarzucają produkcji, że zostali pokazani przez pryzmat krzywdzących stereotypów, jako "wyłącznie starzy, zacofani ludzie, którzy mieszkają w zbitych z desek lepiankach z naftowymi lampami, a to, co tylko umieją robić, to chlać wódkę", jak podsumował Gracjan Fopke z Radia Kaszëbë. W sieci na profilu stowarzyszenia Cassubia pojawił się zabawny klip, w którym młodzi mieszkańcy regionu pokazują, jak naprawdę wygląda rzeczywistość na Kaszubach w XXI wieku. Po wielu negatywnych komentarzach produkcja serialu zabrała głos. 

Na dobre i na złe: twórcy odpierają krytykę mieszkańców Kaszub

Produkcja "Na dobre i na złe" nie widzi jednak nic złego w tym, jak pokazała kaszubską tradycję w odcinku z doktorem Falkowiczem (Michał Żebrowski). 

Nie mamy poczucia, aby nasza produkcja pokazywała społeczność Kaszubów w złym świetle, bo po emisji odcinków zdecydowanie przeważają pozytywne komentarze. W serialu pokazaliśmy przepiękne kaszubskie plenery, język kaszubski i zanikające tradycje - podkreślają twórcy serialu w oświadczeniu przesłanym Plejadzie. 

Producenci zaznaczają, że serial nie jest dokumentem, lecz fikcją, a ta rządzi się własnymi prawami.

We wsi Juszki spotkaliśmy samych uprzejmych i gościnnych mieszkańców, a do ról kaszubskich zatrudniliśmy prawdziwych Kaszubów. Nie zapominajmy, że jest to serial fabularny, a nie dokumentalny i tak, jak nie istnieje Leśna Góra, tak nie istnieje Barania Huta - wyjaśniła Karolina Baranowska z firmy produkującej "Na dobre i na złe". 

Nagi instynkt - Sharon Stone - kadr z filmu
10 Zobacz galerię
fot. Cover Images/EAST NEWS