Zamknij

Beryl Vertue nie żyje. Twórczyni "Sherlocka" miała 90 lat

14.02.2022 12:56

Zmarła Beryl Vertue - angielska producentka telewizyjna, stojąca między innymi za serialem "Sherlock". Miała 90 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

Beryl Vertue, Benedict Cumberbatch
fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

12 lutego 2022 roku zmarła Beryl Vertue. Była angielską producentką, agentką oraz założycielką i prezeską niezależnej wytwórni telewizyjnej Hartswood Films. Miała 90 lat. 

Beryl Vertue nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Vertue poinformowały jej córki - Sue i Debbie Vertue w oficjalnym oświadczeniu.

Z najcięższymi sercami musimy podzielić się smutną wiadomością, że nasza mama zmarła w spokoju ostatniej nocy. To nie był Covid, tylko jej prawie 91-letnie ciało powiedziało, że już wystarczy. (...) Była dla nas kimś więcej niż matką – była też przyjaciółką. Dla wielu w branży była kimś więcej niż przyjacielem – często była ich matką.

Z oświadczenia wynika, że Vertue odeszła z przyczyn naturalnych.

Beryl Vertue urodziła się 8 kwietnia 1931 roku w Croydon jako Beryl Frances Johnson. Początkowo pracowała jako sekretarka w firmie przewozowej. Została jednak zaproszona przez scenarzystę Alana Simpsona - jej kolegę ze szkoły, aby została sekretarką organizacji Associated London Scripts. W dość szybkim czasie, jak sama twierdziła przez przypadek, Vertue została agentką takich scenarzystów, jak  Spike Milligan, Eric Sykes, Johnny Speight, Ray Galton and Alan Simpson i Terry Nation. Reprezentowała też aktorów - Tony'ego Hancocka i Frankie'ego Howerda.

W 1967 roku dołączyła do firmy Roberta Stigwooda, który przejął ASL. To właśnie wtedy została producentką telewizyjną, debiutując przy komedii "The Plank". Pracowała nad spin-offami seriali pisanych przez swoich byłych klientów oraz zajmowała się sprzedażą formatów na rynek amerykański. Firma działała przez osiem lat, po czym Vertue kontynuowała pracę w Robert Stigwood Organisation jako jedna z głównych producentek wykonawczych, tworząc treści dla amerykańskiej telewizji.

W 1979 roku postanowiła zacząć działać na własną rękę i utworzyła Hartswood Films. Od tego czasu pracowała nad wieloma serialami komediowymi, między innymi "Men Behaving Badly", "Is It Legal?", "Każdy z każdym", "Border Cafe", "The Savages", "Carrie & Barry" czy "Coupling", a także kilkoma filmami telewizyjnymi. Vertue była również producentką wykonawczą popularnego serialu BBC "Sherlock" z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem w rolach głównych. 

W 1951 roku wyszła za Clementsa Vertue'a. Para doczekała się dwójki dzieci, jednak z czasem się rozwiodła. Sue Vertue poszła w ślady matki, zostają producentką wykonawczą. Wyszła za Stevena Moffata - scenarzystę i producenta "Sherlocka" oraz "Doktora Who". Debbie Vertue została dyrektorką w firmie matki.

loader

RadioZET.pl/Deadline