Zamknij

"Baymax!": w nowej animacji Disneya pojawił się mężczyzna z miesiączką. W sieci zawrzało

30.06.2022 09:05

W serialu animowanym Disneya pod tytułem "Baymax!" pojawił się transpłciowy mężczyzna. Odcinek wywołał kontrowersje. Bez echa nie preszły też produkty menstruacyjne, które pokazano w animacji.

Baymax! - kadr z serialu Disneya
fot. Disney+/materiały prasowe

Serial "Baymax!" dostępny na Disney+ rozwścieczył niektórych widzów. Tylko dlatego, że pojawił się w nim przedstawiciel społeczności LGBTQ+, a także pokazano produkty związane z miesiączką.

"Baymax!": transpłciowa postać w serialu Disneya

Świat idzie do przodu, a wraz z nim popkultura. Nic więc dziwnego, że największe korporacje, takie jak Disney, dbają o reprezentacje różnych grup istniejących w społeczeństwie. W nowych filmach studia Pixar - "To nie wypanda" i "Buzz Astral" mieliśmy do czynienia między innymi z produktami menstruacyjnymi i rodziną dwóch lesbijek. Wygląda na to, że tego typu przedstawienia będą stałym elementem kolejnych produkcji Disneya.

Ku rozpaczy części widzów. Jak podaje portal CBR, trzeci odcinek "Baymaxa!" nie przypadł do gustu wszystkim odbiorcom. Tytułowy robot udaje się w nim na zakupy dla nastolatki, która prosi go o produkty menstruacyjne. W odcinku pojawia się również transpłciowy mężczyzna, który poleca tytułowemu bohaterowi podpaski, których używa.

Oczywiście nie zabrakło transfobicznych fantasmagorii na temat "przeprojektowania dyskursu na temat seksualności dzieci" i "promowaniu" transpłciowości. Na szczęście negatywnych głosów było mało i spotkały się z reakcją widzów, którzy są zachwyceni tematyką odcinka serialu. "Baymax!" otrzymał więc poparcie ze strony internautów, którzy cieszą się, że tak naturalne tematy jak menstruacja czy transpłciowość przestały być w końcu tematem tabu, szczególnie w serialu dla dzieci. W wielu komentarzach zwrócono przede wszystkim uwagę na edukacyjny aspekt "Baymaxa!", który pozwala młodym widzom oswoić się z pewnymi problematycznymi zjawiskami.

Pieprzyć to! To jest niesamowite! Fajnie jest oglądać serial, który otwarcie mówi o okresach i pokazuje wsparcie w tej kwestii! Baymax pracuje w służbie zdrowia  i bardzo dobrze, że tego uczy! Widok transpłciowego mężczyzny to również coś niesamowitego! Ten fragment sprawia mi wiele radości!
Nowy serial Disneya "Baymax" pokazuje, jak robot Baymax kupuje produkty menstruacyjne!
To jest naprawdę świetna reprezentacja tego, kto może mieć okres, w tym w scenie pojawia się mężczyzna trans, a całość nie jest potraktowana "wstydliwe" ani nie sugeruje, że to "wstyd" rozmawiać na ten temat z innymi ludźmi.
Baymax dla społeczności trans jest teraz wielkim wsparciem - nasz dmuchany sojusznik.
Tak więc ten odcinek "Baymaxa", w którym pomaga on dziewczynie podczas pierwszego okresu, jest zdecydowanie czymś, przy czym rodzice i dzieci powinni czuć się komfortowo podczas wspólnego seansu. To niesamowite ukazanie tego, co może się w przyszłości wydarzyć, a Baymax jest przy tym zabawny i pomocny.
Zaraz, dlaczego to jest niepokojące? Czy Tadashi nie stworzył Baymaxa, żeby był on robotem medycznym? Dlaczego ludzie wściekają się przez okresy?

Powyższe budujące komentarze, nie tylko ignorują transfobię i fasadowy purytanizm niektórych "zmartwionych" widzów, ale również w logiczny sposób argumentują rzekomą "propagandę" twórców serialu. Baymax jest robotem medycznym i w tym odcinku robi to, do czego został stworzony. Poza tym serial poruszając temat menstruacji, nie wyklucza nikogo. W scenie, w której Baymax wybiera odpowiedni produkt, pojawiają się różne osoby, które polecają mu, co ma kupić. W tym transpłciowy mężczyzna, który również doświadcza miesiączkowania.

"Baymax!": o czym jest nowy serial Disneya?

Nowa produkcja jest dostępna na platformie Disney+. "Baymax!" to spin-off filmu z 2014 roku pod tytułem "Wielka szóstka", który z kolei został oparty na komiksach Marvela. W filmie śledziliśmy przygody Hiro Hamady - młodego genialnego robotyka, który zostaje uwikłany w rozległy, spisek superzłoczyńcy. Chłopak wraz z przyjaciółmi i robotem medycznym Baymaxem ratuje swoje miasto przed antagonistą.

"Baymax!" w pełni skupia się na tytułowym robocie, który w każdym z odcinków rozwiązuje inny problem związany z medycyną. Pierwszy sezon animacji zadebiutował 29 czerwca 2022 roku. Składa się z 6 kilkunastominutowych odcinków. Twórcą "Baymaxa!" jest Don Hall. Serial można oglądać również w Polsce na Disney+.

loader

RadioZET.pl/CBR/Twitter