Zamknij

Amazon Prime Video podnosi ceny. Podwyżka o niemal 50%

28.07.2022 07:04

Amazon Prime Video zwiększa ceny za abonament na rynku europejskim. W niektórych krajach podwyżki sięgną prawie 50%. Czy dotyczy to również Polski?

 Gaurav Gandhi
fot. RYAN LIM/AFP/East News

Przedstawiciele platformy Amazon Prime Video ogłosili, że w kilku europejskich krajach cena za abonament wzrośnie nawet o 43%. Czy na liście figuruje również Polska?

Amazon Prime Video: ceny za platformę streamingową ulegną zwiększeniu

Od kilku lat platformy streamingowe stopniowo zastępują tradycyjną telewizję. Kusząca alternatywa powoli zaczyna być jednak coraz mniej atrakcyjna. Kolejny streamer podejmuje decyzję, która nie spodoba się części użytkowników.

Jak podaje Financial Times, szefowie Amazon Prime Video zdecydowali się na podniesienie stawek za dostęp do ich platformy. Powodem ma być inflacja, więc zwiększenie ceny abonamentu ma pokryć część wydatków operacyjnych. Na razie podwyżki cen dotyczą na razie tylko 5 krajów europejskich. Z czasem jednak dotrą do kolejnych państw, w tym również Polski.

Oto lista krajów europejskich, których mieszkańcy będą musieli płacić więcej za dostęp do Amazon Prime Video (podano ceny za roczny abonament):

  • Wielka Brytania – z 79 funtów do 95 funtów (około 540 złotych), wzrost o 20 procent
  • Francja – z 49 euro do 69,90 euro (około 330 złotych), wzrost o 43 procent
  • Niemcy – z 69 euro do 89,90 euro (około 430 złotych), wzrost o 30 procent
  • Włochy – z 36 euro do 49,90 euro (około 230 złotych), wzrost o 39 procent
  • Hiszpania – z 36 euro do 49,90 euro (około 230 złotych), wzrost o 39 procent

Jak widać, największy wzrost odnotowano we Francji. Podwyżka sięgać będzie ponad 40%. Najmniejsze zwiększenie ceny pojawi się w Wielkiej Brytanii, bo tylko o 20%, ale platforma Amazon Prime Video w tej części świata i tak jest droższa niż w innych obszarach europejskich.

Amazon Prime Video: od kiedy obowiązują podwyżki cen?

Rzecznik prasowy serwisu streamingowego zapowiedział, że nowe ceny wejdą w życie od 15 września 2022 roku. Zaznaczono też, że to pierwsza podwyżka abonamentu platformy w Wielkiej Brytanii od roku 2014. Na razie nie wiadomo, kiedy ceny zostaną zwiększone w Polsce i o ile procent wzrosną. Amazon Prime Video zajmuje drugie miejsce pod względem subskrybentów na świecie wśród usług streamingowych. Platforma ma ponad 200 milionów użytkowników, co sprawia, że ustępuje w tej kwestii tylko Netflix.

loader

RadioZET.pl/Financial Times