Zamknij

Szczygieł ostro o skandalicznych słowach Coelho w sprawie Rosji. "Jego myśl to g***o, nie złoto" [FOTO]

Maciej Friedrich
15.03.2022 09:30
Paulo Coelho / Mariusz Szczygieł
fot. screen: YouTube

Brazylijski pisarz i poeta Paulo Coelho oburzył cały świat skandaliczną wypowiedzią dotyczącą agresji Rosji na Ukrainę. Autora, nie przebierając w słowach, ocenił polski dziennikarz Mariusz Szczygieł. 

Paulo Coelho de Souza to światowej sławy pisarz i poeta, autor wielu światowych bestsellerów. Książki takie jak "Alchemik", "Brida" czy "Podręcznik wojownika światła" przyniosły mu ogromny rozgłos. Styl Coelho wielokrotnie jednak krytykowany był za zbytnią prostotę, zapożyczenia z dzieł innych autorów i bezpośrednie przemyślenia. Z tego powodu pisarz stał się obiektem internetowych żartów. W sieci nietrudno znaleźć memy z Brazylijczykiem i banalnymi cytatami ironicznie mu przypisywanymi. Teraz z pewnością rozbawienie ustąpi miejsca oburzeniu, bowiem jedna z jego ostatnich wypowiedzi dotycząca agresji Rosji na Ukrainę wywołała prawdziwą falę krytyki.

Coelho opublikował na Twitterze post, w którym opisał swoje przemyślenia dotyczące wojny w Ukrainie, którą sam nazwał lekceważąco "kryzysem ukraińskim".

- Kryzys ukraiński jest wygodną wymówką dla rusofobii - stwierdził autor.

Słowa pisarza wywołały ogromne oburzenie na całym świecie. Już samo deprecjonowanie tragedii za naszą wschodnią granicą i nazywanie konfliktem brutalnej rosyjskiej inwazji spotkało się z ostrą reakcją. Profil Coelho został zalany przez zdjęcia pokazujące brutalność rosyjskiej armii i ogrom zniszczeń. Ten próbował bronić się, tłumacząc, że chodziło mu o to, by nie winić zwykłych obywateli Rosji. Zdaniem wielu osób, jeszcze bardziej się pogrążył. Ostrych słów pod adresem "pisarza-mema" nie szczędził także Mariusz Szczygieł.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official

Paulo Coelho o "rusofobii" i "kryzysie ukraińskim". Mariusz Szczygieł ostro o skandalicznej wypowiedzi pisarza

Na profilu Mariusza Szczygła na Instagramie pojawił się wpis, w którym dziennikarz i pisarz rozprawia się ze skandaliczną wypowiedzią Paulo Coelho, dotyczącą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Po Pascalu produkcję złotych myśli w naszych czasach przejął Paulo Coelho. Czasem żartobliwie mówię, że napisałem akapit w jego stylu, ale mam nadzieję, że chyba tak durnej myśli jak jego ostatni wytwór nigdy nie spłodziłem. Facet za oczywistości na temat życia, które ktoś, zwłaszcza młodym, musi mówić, dostaje miliony dolarów. Nie mam nic przeciwko. Niech sobie zarabia. Młodzież niech chłonie, że „Kocha się za nic”; „To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”; „Zawsze na świecie ktoś na kogoś czeka” (...). Tyle że ta ostatnia niosąca się po świecie myśl Paulo Coelho, ogłoszona na jego Twitterze świadczy, że najsławniejszy pisarz świata albo nie odrobił lekcji, albo zaczadził go Putin - ocenił Szczygieł.

Dziennikarz stwierdził, że słowa Coelho brzmią niedorzecznie i równie dobrze można by mówić o niemieckiej agresji na Polskę jako o "kryzysie polskim". Szczygieł jasno dał do zrozumienia, co sądzi o sposobie myślenia pisarza.

-  „Kryzys ukraiński jest wygodną wymówką dla rusofobii”. To tak jakby we wrześniu 1939 roku jakiś najsławniejszy pisarz świata napisał: „Kryzys polski jest wygodną wymówką dla germanofobii”. Niestety, panie Coelho, czasem pisarz jest idiotą, a jego myśl to g***o, nie złoto - gorzko podsumował.

Nie można odmówić Mariuszowi Szczygłowi trafnej recenzji.