Zamknij

Paszporty Polityki 2021: reżyserka Aleksandra Terpińska o sytuacji w Polsce. Padły mocne słowa

19.01.2022 11:26
Aleksandra Terpińska
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Reżyserka Aleksandra Terpińska odbierając nagrodę na gali Paszporty Polityki 2021 gorzko podsumowała sytuację społeczno-polityczną w Polsce. Laureatka nawiązała w przemówieniu m.in. do szykanowania społeczności LGBT, ograniczania praw kobietom i dramatu na granicy. 

Paszporty Polityki wręczono po raz 29. Galę rozdania nagród twórcom kultury już tradycyjnie poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, a wydarzenie transmitowała stacja TVN. Paszporty przyznano łącznie w dziewięciu kategoriach, nagradzając  takich artystów jak m.in. Łukasz Barys (Literatura), Ralph Kaminski (Muzyka popularna), Dominik Strycharski (Teatr), Aleksandra Terpińska (Film) i Katarzyna Nosowska (Kreator kultury).

Paszporty Polityki 2021: Aleksandra Terpińska gorzko o sytuacji w Polsce 

Podczas imprezy nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w kraju. Reżyserka Aleksandra Terpińska, wyróżniona za filmową realizację prozy Doroty Masłowskiej "Inni ludzie", powiedziała, że "trudno jest jej cieszyć się z tej nagrody w tym kraju". Artystka odniosła się do działań obozu rządzącego w takich kwestiach jak LGBT, prawa kobiet i sytuacja na granicy. Reżyserka nie pominęła także bulwersującego tematu pozbawienia finansowego wsparcia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Dziękuję za nagrodę. Chciałabym się z tego cieszyć, jednak bardzo trudno jest mi się cieszyć z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są kobietom najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc i w którym ludzie umierają na granicy - powiedziała Aleksandra Terpińska. 

Wydawałoby się, że polska historia i polski naród, który tyle przeszedł, będzie w stanie zrozumieć tych ludzi. Okazuje się inaczej. Ja w swoim filmie starałam się spojrzeć na ludzi z czułością i zrozumieniem. Wydaje mi się, że dzisiaj trzeba tę umiejętność trenować jeszcze bardziej - dodała nagrodzona reżyserka. 

Grażyna Torbicka pogratulowała laureatce odważnego wystąpienia. 

Brawo, Aleksandra Terpińska! Właśnie z tego powodu, o którym Ola mówiła, że nie możemy się cieszyć, to tak ważne jest to, jakie filmy były nominowane. Oglądajcie polskie filmy, właśnie takie jak te - one bardzo wiele o nas mówią i bardzo pomagają w tej rzeczywistości - powiedziała.