Zamknij

Małgorzata Kożuchowska pochwalona za wpis o imigrantach. Andrzej Duda to polubi?

18.11.2021 14:24
Małgorzata Kożuchowska
fot. Pawel Wodzynski/East News

Małgorzata Kożuchowska zamieściła wpis odnoszący się do sytuacji na granicy z Białorusią. "Zostaliśmy postawieni w arcytrudnej sytuacji" - pisze poruszona aktorka. Pod komentarzem spływają pochwały. "Jedyny mądry wpis osoby publicznej" - podkreślają komentujący. 

Małgorzata Kożuchowska, podobnie jak ogromna część Polaków, śledzi doniesienia o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Od paru miesięcy media donoszą o ludzkich dramatach dziejących się w pasie granicznym, gdzie utknęły tysiące imigrantów zwiezionych na granicę z Unią Europejską przez służby Aleksandra Łukaszenki. Do medialnej debaty włączyli się także polscy celebryci. Część z nich bierze udział w akcjach pomocowych i zawozi dary osobiście do nadgranicznych miejscowości.

Ostatnio sporo emocji wzbudziła relacja Macieja Stuhra zdruzgotanego tym, co zobaczył na granicy. Z kolei Maja Ostaszewska spędziła tydzień na Podlasiu, rozwożąc zebraną żywności i artykuły pierwszej potrzeby. Apele aktorki w mediach brzmiały dramatycznie, lecz nie wszystkich tak samo ujęły. Część internautów drwiła z wypowiedzi przejętej gwiazdy, a dziennikarze TVP Info obśmiali Ostaszewską na antenie i Twitterze. 

Małgorzata Kożuchowska przejęta sytuacją na granicy z Białorusią 

Głos w sprawie kryzysu na granicy postanowiła zabrać także Małgorzata Kożuchowska. Aktorka do tej pory wstrzymywała się od komentarzy, w przeciwieństwie do innych gwiazd, które nie hamowały się w wyrażaniu opinii na temat wydarzeń na granicy. Wpis Barbary Kurdej-Szatan o polskiej Straży Granicznej wywołał olbrzymie poruszenie, a aktorka wkrótce poniosła konsekwencje swoich słów, tracąc rolę w "M jak miłość". Piotr Zelt też pożałował swojego wpisu o rzeczniczce Straży Granicznej - opolska policja zerwała współpracę z aktorem. 

Świadoma możliwych konsekwencji Małgorzata Kożuchowska starała się uniknąć błędu innych artystów i napisała post w sposób wyważony, bez wulgaryzmów i obraźliwych określeń, co wyraźnie spodobało się obserwującym ją internautom. Aktorka uwypukliła  przede wszystkim fakt okrutnej manipulacji Łukaszenki i grania losem oszukanych ludzi, a jednocześnie wyraziła szacunek wobec polskich funkcjonariuszy broniących granicy. 

Tak jak pewnie każdy z Was przejmuję się i przeżywam to, co dzieje się na naszej wschodniej granicy. Trudno normalnie funkcjonować mając przed oczyma obrazy, które codziennie widzimy w różnych serwisach informacyjnych. Setki, a nawet już tysiące ludzi sprowadzonych z premedytacją na granicę i uwięzionych przez bezwzględny reżim Łukaszenki. Ludzi oszukanych, wykorzystywanych jako naboje, żywe tarcze w nowym rodzaju wojny: wojny hybrydowej. Porażający cynizm białoruskiego dyktatora.

Zostaliśmy postawieni w arcytrudnej sytuacji. Obrona naszych polskich i unijnych granic to nasz oczywisty obywatelski obowiązek, a jednocześnie obowiązek ludzki to pomoc tym, którzy bez tej pomocy stracą życie. Dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy, dzięki Wam czujemy się bezpiecznie. Dziękuję też wszystkim, którzy niosą pomoc oszukanym migrantom, żeby ta „podróż” nie miała tragicznego końca w lesie. Modlę się za wszystkich ludzi dobrej woli i modlę się o pokój.

Na koniec aktorka zaapelowała do internautów o wspieranie zbiórek i inicjatyw na rzecz imigrantów prowadzonych przez organizacje katolickie i nie tylko. 

To, co uważam w tej chwili za bardzo ważne to jedność - niech nasz głos będzie głosem wszystkich Polaków wobec zagrożenia z zewnątrz - wiele razy w naszej historii udowodniliśmy, że to potrafimy. Jeśli chcecie i możecie pomóc wklejam linki do organizacji, które się tym zajmują. W przyszłą niedzielę we wszystkich kościołach jest zapowiedziana zbiórka pieniędzy na te cele. Zbiórki prowadzą również @fundacjaocalenie @polskamisjamedyczna @caritaspl @polski_czerwony_krzyz i wiele innych - podkreśliła Kożuchowska. 

W komentarzach sypią się pozytywne opinie. 

Mądrze, dojrzale, w sposób wyważony. Klasa, daję lajk!

Jedyny mądry wpis osoby publicznej. 

Mądrze, odważnie i merytorycznie! Dziękuję za te słowa. Oby niektórzy celebryci mówili takim głosem jak Pani - piszą wdzięczni internauci.

Myślicie, że prezydent Andrzej Duda i tym razem zostawi lajk pod postem aktorki, tak jak to zrobił przy jej wpisie o decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji?

kozuchowska
fot. Instastories:@malgorzatakozuchowska_