Zamknij

Księżna Kate obejmie elitarne stanowisko? Będzie drugą kobietą w historii

27.01.2022 16:48
Księżna Kate
fot. George Rogers/SIPA/SIPA/East News

Księżna Kate bardzo szybko została nazwana ulubienicą Brytyjczyków. Klasy, taktu, kultury oraz pełnych uśmiechu spotkań z poddanymi nikt nie może jej odmówić. Żona księcia Williama jest również oczkiem w głowie Elżbiety II. Czy już niedługo dotknie ją zaszczyt objęcia prestiżowego stanowiska?

Księżna Kate już niedługo może objąć funkcję, którą pełniłaby jako druga kobieta w historii. Wszystko przez aferę z księciem Andrzejem – syn Elżbiety II został oskarżony o gwałt, przez co królowa pozbawiła go tytułów. Jeśli te przypadną księżnej, Brytyjczycy będą mieć kolejny powód do dumy.

Zobacz także: Książę William i księżna Kate naruszyli królewski protokół. Zrywają z tradycją?

Księżna Kate zostanie doceniona przez Elżbietę II?

Żona księcia Williama ma za sobą ogromne wsparcie – Królewska Gwardia Grenadierów wypowiada się o niej nadzwyczaj pozytywnie. Chcieliby, aby księżna Kate objęła stanowisko pułkownika.

- Jesteśmy zachwyceni jej zachowaniem i sposobem bycia, nigdy nie popełniła błędu. Wszystko, czego się podejmuje, wykonuje z ogromnym zaangażowaniem, a my potrzebujemy kogoś takiego – powiedzieli członkowie gwardii w rozmowie z „The Sunday Times”.

Kluczowa decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Jeśli sympatia Elżbiety II oraz wsparcie gwardii ma tu rzeczywiście duże znaczenie, to księżna Kate będzie drugą kobietą reprezentującą jednostkę w jej 366-letniej historii.

Pierwszą z nich była oczywiście Elżbieta II, która reprezentowała Królewską Gwardię Grenadierów w latach 1942-1952. W 1975 roku ten zaszczyt przypadł księciu Filipowi. Z powodu problemów zdrowotnych od 2017 roku gwardię reprezentował książę Andrzej.

Chwilowo to właśnie na Elżbietę II spadły dodatkowe obowiązki. Królowa z powodu wieku i pozostałych zobowiązań będzie chciała przekazać komuś prestiżowe stanowisko. Poza tym szykuje się do obchodów 70-lecia panowania na tronie.

Książę Andrzej oczekuje na rozprawę

W 2015 roku światło dzienne ujrzała afera z księciem Andrzejem w roli głównej. Miał dopuścić się gwałtu na nieletniej, a wkrótce miały zacząć się zgłaszać kolejne poszkodowane.

Królowa w styczniu tego roku wydała decyzję o odebraniu synowi wszelkich tytułów i stopni wojskowych, nie będzie mógł też pełnić funkcji reprezentacyjnych. Będzie walczyć w sądzie jako osoba prywatna, a Elżbieta II odmówiła mu wsparcia finansowego. Do rozprawy ma dojść jeszcze w tym roku.

Rodzina królewska
9 Zobacz galerię
fot. REX FEATURESEAST NEWS