Zamknij

Kinga Duda przerwała milczenie ws. aborcji. Gwiazdy komentują słowa córki prezydenta

29.10.2020 08:27
Kinga Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Kinga Duda po kilku dniach protestów zabrała głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Córka Andrzeja Dudy jest przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Jej oświadczenie skomentowało kilku polskich celebrytów.

Kinga Duda przerwała milczenie ws. ograniczenia prawa do aborcji w Polsce. W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż aborcja z przesłanek embrio-patologicznych jest niezgodna z Konstytucją RP. Oznacza to, że terminacja ciąży w przypadku stwierdzenia nieuleczalnych wad płodu, stała się w Polsce niemożliwa. Decyzja TK wzbudziła ogromne emocje i poskutkowała ulicznymi protestami w wielu polskich miastach, a także za granicą.

Mimo oburzenia społeczeństwa, które nie zgadza się na ograniczanie praw kobiet do aborcji, wiele osób związanych z polityką przez długi czas unikało tego tematu. Dopiero w środę, czyli 7. dzień Strajku Kobiet, swoje stanowisko postanowił przedstawić prezydent Andrzej Duda. Milczenie przerwały także pierwsza dama Agata Duda oraz jej córka, Kinga Duda. Oświadczenie córki prezydenta RP dało nadzieję niektórym.

Zobacz także: Anna Mucha o kulach na proteście. Zaapelowała do Kingi Dudy. "Doradź tacie"

Kinga Duda wydała oświadczenie ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Kinga Duda postanowiła podzielić się swoją opinią na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz trwających protestów. Przyznała, że sama nie dokonałaby aborcji, jednak jest zwolenniczką tzw. kompromisu aborcyjnego, który w trzech trudnych przypadkach pozostawiał kobiecie prawo do wyboru.

- Rozwiązanie istniejące dotychczas dawało możliwość wyboru. Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać. W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty czy godzinę po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami. Bo to ta kobieta mierzy się z konsekwencjami swojej decyzji do końca życia - napisała córka prezydenta.

Wypowiedź Kingi Dudy postanowiły skomentować także polskie gwiazdy. Karolina Korwin-Piotrowska doceniła to, że córka prezydenta przerwała milczenie. Warto przypomnieć, że oświadczenie Andrzeja Dudy w sprawie aborcji i Strajku Kobiet pojawiło się dopiero kilka godzin po nieoczekiwanym wpisie Kingi Dudy.

- Kiedy córka ma więcej charakteru i odwagi niż rodzice. Kinga Duda na Twitterze. Ja to doceniam. Każdy głos tego typu z drugiej strony jest ważny. Pamiętajmy: tam też są empatyczne kobiety. One czuja, myślą, chcą być szczęśliwe. Wczoraj Jarek nawoływał niemal do wojny domowej. Każdy spokojny głos się liczy. To ważne. Jesteśmy w tym wszystkie razem - napisała na Instagramie Karolina Korwin-Piotrowska.

Zobacz także: Julia Wieniawa ostro o Jarosławie Kaczyńskim. Nazwała go "ohydnym dziadem"

Słowa córki prezydenta skomentowała także Joanna Koroniewska-Dowbor, która od początku angażuje się w protesty.

- Jest wśród moich obserwatorów dużo osób wierzących. Skoro moje słowa nie są wystarczająco jasne, przeczytajcie oświadczenie KINGI DUDY - napisała aktorka, udostępniając oświadczenie córki prezydenta na InstaStories.

Inne gwiazdy, choć nie komentowały bezpośrednio wypowiedzi Kingi Dudy, postanowiły pokazać ją swoim fanom. Słowa córki prezydenta udostępnili m.in. Anna Kalczyńska i Magdalena Jagnicka.