Zamknij

Jurek Owsiak przeprasza za Morawieckiego. "Niemądre, głupie słowa"

23.05.2022 15:00
Jurek Owsiak
fot. Instagram/Jurek Owsiak/screen

Jerzy Owsiak zamieścił w mediach społecznościowych przeprosiny, skierowane do Norwegów, za słowa premiera Mateusza Morawieckiego, nazywając je niemądrymi i głupimi.

Jurek Owsiak cieszy się bardzo dużą sympatią i szacunkiem większości Polaków. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez lata działania tej inicjatywy zebrał miliny złotych na sprzęt medyczny dla polskich szpitali. W ostatnich tygodniach jego fundacja aktywnie wspiera też Ukraińców oraz ukraińskie wojska, przekazując im m.in. apteczki, leki i inne potrzebne wyposażenie, która trafiło również do tamtejszych szpitali.

Dyrygent WOŚP jest znany z tego, że często zabiera głos w różnych sprawach społecznych i politycznych. Niekiedy jego słowa wywołują wiele kontrowersji oraz komentarzy - często wśród konserwatywnej części polskiego społeczeństwa. Właśnie Owsiak opublikował w social mediach wpis skierowany do Norwegów, w którym przeprasza za niedawne słowa polskiego premiera, Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także: Prezydent Zełenski miażdży ukraińskie jury na Eurowizji. Naruszyli "jedność narodów"

Jurek Owsiak przeprasza za słowa Morawieckiego

Podczas niedawnego spotkania z młodzieżą premier Morawiecki użył zaskakującego stwierdzenia, które wielu komentatorów odebrało jako wyraz bezsilności i frustracji polskich władz w obliczu negocjacji kontraktu na zakup norweskiego gazu. Polski premier pokusił się o stwierdzenie, że "Norwegia żeruje na wojnie", bo dzięki temu osiągnęła olbrzymie nadwyżki ze sprzedaży gazu. Morawiecki stwierdził też, że kraj ten powinien się pieniędzmi podzielić z innymi.

Na słowa te zareagował nawet Jerzy Owsiak, który w swoim najnowszym wpisie przeprosił Norwegów za słowa premiera, nazywając je głupimi i niemądrymi. Zauważył żartobliwie w swym wpisie, że słowa wypowiedział człowiek, który sam nie może się połapać w finansach. Przypomniał też, ile finansowego wsparcia Polska dostała ze środków norweskich.

Do Przyjaciół Norwegów - zaczął Owsiak. Chciałbym bardzo przeprosić za słowa premiera Polski, pana Morawieckiego. Nie dość, że głupie, niemądre, to wypowiada je człowiek, który sam, jeśli chodzi o pieniądze (i to te pieniądze nasze – publiczne) nie może się ze wszystkim połapać. Drodzy Przyjaciele Norwedzy, życzę Wam jeszcze pomnażania Waszych zysków, ponieważ wiem, że potraficie pieniądze fantastycznie dzielić, pomagając innym - między innymi Polsce, która otrzymała od Was ponad 809 milionów euro wsparcia z Funduszy Norweskich. Dzięki, że wykazujecie zrozumiałą ostrożność przy wypłacaniu tych pieniędzy - zaznaczył Owsiak.

Twórca WOŚP wyraził również swoją wiarę w uczciwość Norwegów. Na koniec stwierdził, że ci, którzy pracują dla dobrobytu Polski, robią to bez zamiaru wyciągania rąk po norweskie pieniądze.

Kochana Norwegio [...], wierzę, że gdybyście mieli wpływ na światową gospodarkę, bylibyście najlepszym bankierem i gospodarzem tych pieniędzy. Tak na koniec, przepraszając jeszcze raz za słowa premiera: My Polacy bardzo ciężko i solidnie pracujemy na budowanie naszego dobrobytu. Ci, którzy to robią, robią to z całego serca i tak samo są zaangażowani we wspieraniu tych, którzy potrzebują pomocy. I na pewno, proszę mi wierzyć, nawet przez ułamek sekundy nie myślą o tym, aby ta pomoc miała właśnie przyjść od Was w postaci Waszych pieniędzy. Są one Wasze i niech takimi pozostaną - zakończyl Jurek Owsiak.