Zamknij

J. K. Rowling oskarżona o transfobie. Opublikowała kontrowersyjny wpis

08.06.2020 12:47
J K Rowling
fot. TOLGA AKMEN/AFP/East News

J. K. Rowling po raz kolejny wzbudziła kontrowersje swoim wpisem. Autorka "Harry'ego Pottera" naraziła się internautom transfobiczną wypowiedzią na Twitterze.

J. K. Rowling to znana brytyjska pisarka i scenarzystka, której największą popularność przyniosła seria o młodym czarodzieju. Autorka "Harry'ego Pottera" w ostatnich latach budzi jednak spore kontrowersje swoimi wypowiedziami. Choć jej książki opowiadają o przyjaźni, miłości i od początku uczą czytelnika wrażliwości oraz szacunku dla odmienności, sama Rowling wydaje się nie spełniać tego wzoru. Jej wpisy na Twitterze, zdaniem internautów, często uderzają w osoby transpłciowe oraz niebinarne.

Tym razem J. K. Rowling opublikowała link do artykułu, który opisywał sytuację "osób, które miesiączkują". Pisarka wyśmiała takie określenie i stwierdziła, że lepiej pasuje tu słowo "kobieta". Internauci zwrócili uwagę, że w ten sposób pominęła i znieważyła osoby transpłciowe oraz niebinarne, które mimo doświadczania menstruacji nie określają się jako kobiety.

Zobacz także: J. K. Rowling miała wszystkie objawy COVID-19. Zdradza, co jej pomogło

J. K. Rowling opublikowała transfobiczny wpis. Internauci krytykują

Internauci skrytykowali podejście autorki "Harry'ego Pottera". J. K. Rowling postanowiła odnieść się do negatywnych komentarzy. Nie dostrzega jednak swojej winy.

- Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wymazywanie konceptu płci uniemożliwia rozmowę na temat życia wielu ludzi. Prawda to nie nienawiść. Szanuję prawo każdej osoby transpłciowej do tego, aby żyła w sposób autentyczny i wygodny dla siebie. Maszerowałabym z wami gdybyście byli prześladowani z powodu transpłciowości. Jednocześnie moje życie zostało ukształtowane przez bycie kobietą. Nie uważam, żeby mówienie o tym było nienawistne (...) Większość ostatnich trzech lat spędziłam, czytając książki, blogi i raporty naukowe pisane przez osoby trans, medyków i specjalistów od gender. Wiem, dokładnie jaka jest różnica. Nigdy nie zakładam, że jeśli ktoś myśli inaczej, nie ma wiedzy - tłumaczy Rowling.

Co o tym myślicie?

RadioZET.pl/PCh