Zamknij

Eurowizja 2022: Ukraińcy przepraszają Polaków za brak punktów dla Krystiana Ochmana. "Wielki błąd"

15.05.2022 15:56
Eurowizja 2022: Ukraińcy przepraszają Polaków
fot. screen: YouTube

Ukraińscy jurorzy nie przyznali ani jednego punktu występowi Krystiana Ochmana podczas finału Eurowizji 2022. Wynikami głosowania oburzeni są sami Ukraińcy, którzy przepraszają Polaków za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Eurowizja 2022 za nami, tegoroczny konkurs wzbudzał w Polakach wyjątkowe emocje, ponieważ nasz reprezentant stawiany był w gronie faworytów do zwycięstwa. Pierwsze miejsce byłoby historycznym wydarzeniem, do tej pory najbardziej utytułowanym wykonawcą z Polski pozostaje Edyta Górniak, która z piosenką "To nie ja" zajęła w 1994 roku 2. miejsce. Zdaniem widzów i ekspertów utwór "River" wykonywany przez Krystiana Ochmana mógł powtórzyć ten sukces, a nawet wygrać w 66. konkursie. 22-latek pokazał, że posiada ogromny talent i dał z siebie wszystko, ale niestety nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. 12. miejsce dla wielu osób, nie tylko Polaków, było sporą niespodzianką w złym tego słowa znaczeniu.

Zwycięzcą Eurowizji 2022 został zespół Kalush Orchestra, który reprezentował Ukrainę. Grupa w piosence "Stefania" połączyła ludowe brzmienia z nowoczesną stylistyką elektroniczną oraz rapem, a ciekawa i energetyczna mieszanka podbiła serca jurorów i słuchaczy, choć pojawiają się głosy, że nasi wschodni sąsiedzi otrzymali pierwszą nagrodę także jako gest wsparcia w obliczu wojny w Ukrainie. Nietrudno także znaleźć internautów oburzonych faktem, że ukraińscy jurorzy nie przyznali Krystianowi Ochmanowi ani jednego punktu, choć tamtejsi widzowie ocenili występ Polaka aż na 12 punktów.

Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest

Eurowizja 2022: Ukraińcy przepraszają Polaków. Krystian Ochman nie otrzymał od jurorów żadnego punktu

Faktem, że Ukraińscy jurorzy nie przyznali żadnego punktu reprezentantowi Polski, oburzeni są także nasi wschodni sąsiedzi. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów, w którym Ukraińcy przepraszają swoich "polskich braci". Pojawiły się opinie, że decyzja oceniających to wstyd.

- Jestem absolutnie dumna z naszego zwycięstwa! To znaczy, że państwo ukraińskie w końcu się odrodzi! Przepraszam Polaków za pominięcie ich przez jurorów. Straszny wstyd.

- Pytanie do ukraińskiego jury: dlaczego cała piątka ekspertów nie dała ani jednego punktu Polakowi? Polacy, przepraszamy! Odrzućmy nawet naszą przyjaźń Polsko-Ukraińską i załóżmy, że stwierdziliście, że on obiektywnie źle śpiewał. To nie zmienia jednak faktu, że był dziesięć razy lepszy od większości reprezentantów, którym daliście swoje głosy. Głupiutka ława przysięgłych.

- Przyjaciele z Polski nie obrażajcie się! To był wielki błąd jurorów, że nie dali wam żadnego punktu! Wstyd.

- Nasi jurorzy dali ciała! Iryna Fedyszyn powinna się wstydzić! Ochman śpiewa o wiele lepiej niż ty! Zazdrościłaś? Polacy, przepraszamy - czytamy.

Głos zabrał także ukraiński wokalista Taras Topolya.

- Drodzy Polacy, nasz sąsiad, przyjaciel, brat w wartościach i duchu. Przede wszystkim pragnę podziękować za wsparcie, jakiego udzielacie Ukrainie w tym niezwykle trudnym czasie. Wkład Polski jest nie do przecenienia, a jeszcze go do końca nie zrozumieliśmy. Nigdy tego nie zapomnimy, na pewno Ci za to podziękujemy, obiecuję! Ta irytacja ocenami ukraińskiego jury i 0 punktów dla polskiego wykonawcy to nasz wielki wstyd. Nie znam motywacji tych osób, ale zdecydowanie nie zgadzam się z ich decyzją. Za co pragnę przeprosić wszystkich Polaków (...) Nie ma tam symboliki. To tylko głosy jury, które są dokładnym przeciwieństwem opinii całego narodu ukraińskiego. Przecież ani z twórczego punktu widzenia, ani z uniwersalnego punktu widzenia, przedstawiciel Polski nie zasługiwał na tak niską ocenę, bo przemówienie Ochmana było naprawdę wspaniałe, nie mniej wspaniałe niż polityczne i gospodarcze wsparcie ze strony Polski, które otrzymywaliśmy przez całą wojnę - napisał.

Należy pamiętać, że nie można utożsamiać decyzji kilku jurorów z podejściem wszystkich Ukraińców, którzy, jak widać, bardzo docenili Krystiana Ochmana.