Zamknij

Biologiczna Bzdura Roku 2021: znamy zwycięzców. Kto otrzymał nagrodę Alternatywnej Zięby?

19.01.2022 16:29
Anna Maria Żukowska
fot. Piotr Molecki/East News

Ogłoszono zwycięzców plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku 2021. Pierwsze miejsce i wirtualną statuetkę Alternatywnej Zięby przyznano posłance Lewicy Annie Marii Żukowskiej. Kto jeszcze znalazł się na podium? 

Biologiczna Bzdura Roku to ranking najbardziej absurdalnych stwierdzeń z zakresu biologii, chemii, medycyny, dietetyki i psychologii przeprowadzany co roku przez blog "To tylko teoria". Pomysłodawcą akcji jest biolog Łukasz Sakowski, który bacznie tropi pseudonaukowe mądrości wygłaszane przez naukowców oraz znane osobistości.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce zajęła Kaja Godek za stwierdzenie: "Nie ma czegoś takiego jak orientacja [seksualna]". Tuż za nią uplasowały się Joanna Scheuring-Wielgus i Edyta Górniak. Na niechlubnej liście znalazły się także inne przedstawicielki show-biznesu, m.in. Magda Gessler, Ilona Wrońska, Anna Lewandowska i Viola Kołakowska.

Biologiczna Bzdura Roku 2021 - wyniki. Zwyciężyła Anna Maria Żukowska 

Posłanka Lewicy przekonywała na antenie TVP Info, że zdarzają się biologiczni mężczyźni rodzący dzieci.

Zdarzają się takie sytuacje, że biologiczny mężczyzna rodzi dziecko. 

W uzasadnieniu nominacji czytamy:

Możliwe jest, że dziecko urodzi transpłciowy mężczyzna. Czyli biologiczna kobieta, identyfikująca się jako mężczyzna, który nie usunął narządów rozrodczych. Nie ma jednak szans, aby mógł to zrobić biologiczny mężczyzna. Nawet przy najbardziej zaawansowanych technikach inżynierii rozrodu jest to obecnie nierealne. Natomiast naturalnie - ewolucyjnie jest to całkiem niemożliwe. Być może polityczka miała na myśli interpłciowe kobiety. Zdarzają się bowiem bardzo rzadkie zaburzenia rozwoju płciowego, nazywane potocznie interseksualizmem (interpłciowością). W tym przypadku kobiety mogą posiadać pewne biologiczne cechy męskie, a mężczyźni – żeńskie. Zjawisko to bywa też nazywane hermafrodytyzmem. U zwierząt innych niż ssaki może być on funkcjonalny. Jednak u ludzi wynika z chorobotwórczych mutacji, zaburzeń fizjologicznych, dysgenezji gonad.

EN_01447699_0005
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS

Drugie miejsce: Jan Duda

Ojciec Andrzeja Dudy, profesor i polityk, zabłysnął w "Newsweeku" stwierdzeniem:

Homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym. 

W wyjaśnieniu czytamy: 

Z perspektywy biologicznej zaraźliwość homoseksualizmu jest zwyczajnie niemożliwa – komentuje wypowiedź psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka kliniczna w trakcie certyfikacji, Martyna Dziekan. Uzupełnia, że można domyślać się, że autorowi mogło chodzić o czynniki społeczno-kulturowe wpływające na orientację seksualną. Nie ma jednak dowodów, które pozwalałyby uzasadnić taką interpretację. Nie da się w społeczny sposób „zarazić” jakąkolwiek orientacją. Zmiany społeczno-kulturowe mogą sprawić, że osoby nieheteronormatywne czują większy poziom akceptacji i bezpieczeństwa. W rezultacie częściej ujawniają swoją orientację. Zjawisko to może powodować złudzenie, że liczba osób homoseksualnych wzrosła. Nie jest to jednak związane w żadnym stopniu z zarażaniem się. 

EN_01334701_0018
fot. Marek Lasyk/REPORTER/EAST NEWS

Trzecie miejsce: Przemysław Czarnek 

Minister Edukacji i Nauki został wyróżniony za swoją wypowiedź w programie TVP Info. 

To są oczywiste sprawy, znane ludziom od miliardów lat. 

We fragmencie objaśnienia czytamy:

Problem polega na tym, że gatunek Homo sapiens, czyli człowiek rozumny, ze swoimi współczesnymi cechami wyodrębnił się około 260-300 tysięcy lat temu. Natomiast rodzaj Homo (człowiek) istnieje od około 2,8 miliona lat. Z kolei australopiteki, z których najprawdopodobniej wyewoluował nasz rodzaj, istniały około 4 miliony lat temu - tłumaczą organizatorzy plebiscytu.

EN_01508738_0033
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS

Na dalszym miejscach znaleźli się: "złotousty" Marcin Najman za wypowiedź o komórkach zabitego dziecka w szczepionkach przeciw COVID-19; znana koronasceptyczka Viola Kołakowska, która stwierdziła, że szczepienia powodują brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa; Lewicowy aktywista Jaś Kapela za wypowiedź: "Wilki też żywią się głównie roślinnie". Listę zamykają Sylwia Spurek, Katarzyna Ratkowska i Janusz Korwi-Mikke. Pełne wyniki Biologicznej Bzdury Roku 2021 wraz z objaśnieniami można znaleźć na stronie To tylko teoria.