Wayne Shorter nie żyje. Ikona jazzu miała 89 lat

03.03.2023 10:33

Zmarł Wayne Shorter amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy. Jest uznawany za twórcę współczesnego jazzu. Miał 89 lat. Co było przyczyną śmierci?

Wayne Shorter
fot. Brian Foskett/Image State/East News

2 marca 2023 roku odszedł Wayne Shorter. Był amerykańskim kompozytorem i saksofonistą, uznawanym za twórcę współczesnego jazzu. Zmarł w wieku 89 lat.

Wayne Shorter nie żyje

O śmierci muzyka poinformował The New York Times. Shorter zmarł w Los Angeles. Nie podano przyczyny zgonu. Wayne Shorter urodził się 25 sierpnia 1933 roku w Newark. Muzyką interesował się od dziecka. Ojciec namówił go do gry na klarnecie. Dopiero później przeszedł na saksofon. W szkole średniej grał w Nat Phipps Band. Ukończył edukację muzyczną na New York University. Po studiach został wcielony do armii, gdzie grał z Horace'em Silverem.

Wayne Shorter nie żyje: najważniejsze osiągnięcia

Po odbyciu służby zaczął współpracę z takimi muzykami jak Maynard Ferguson, Sonny Rollins, John Coltrane czy Coleman Hawkins. Dołączył też do Art Blakey's Jazz Messengers, gdzie zaczął również komponować. Razem z grupą jeździł w trasy po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii.  

W latach 60. Shorter grał w Second Great Quintet Milesa Davisa. Po rozpadzie grupy nadal ze sobą współpracowali. Shorter grał na albumach Davisa "Bitches Brew", "In a Silent Way" i "Filles de Kilimanjaro". W 1969 roku wydał własną płytę pod tytułem "Supernova". W tym okresie nagrał 11 solowych krążków dla wytwórni Blue Note Records.

W latach 70. Shorter współpracował z Davisem w zespole Weather Report wraz z Joe Zawinulem, Miroslavem Vitousem, Airto Moreirą i Alphonsem Mouzonem. W tym okresie nagrał album "Native Dancer", a także zaczął koncertować z kwintetem V.S.O.P., z którym jeździł w trasy. W 1980 roku Shorter zagrał na podwójnej płycie Carlosa Santany "The Swing of Delight". W kolejnych latach współpracował z licznymi muzykami, takimi jak Don Henley, Pilar Homem de Melo czy Joni Mitchell. Jego muzykę można było usłyszeć również na soundtracku filmu "Ścigany" z Harrisonem Fordem.

W połowie lat 90. Shorter wydał płytę "High Life", która została nagrodzona Grammy w kategorii najlepszy album jazzowy. Drugą statuetkę dostał dwa lata później dzięki utworowi "Aung San Suu Kyi" z płyty "1+1" stworzonej wspólnie z Herbie'em Hankockiem. W roku 2000 Shorter stworzył pierwszy stały kwintet występujący pod jego nazwiskiem. Wydali wspólnie kilka płyt, a "Beyond the Sound Barrier" otrzymała w 2006 roku nagrodę Grammy w kategorii najlepszego instrumentalnego albumu jazzowego. Była to powtórka sukcesu Shortera sprzed dwóch lat, kiedy został nagrodzony w tej samej kategorii dzięki solowej płycie "Alegría".

W 2015 roku powstał film dokumentalny zatytułowany "Wayne Shorter: Zero Gravity". Wystąpiło w nim wielu znanych artystów, takich jak Hancock, Esperanza Spalding czy Terri Lyne Carrington. Rok później wraz z Hankockiem i Santaną współtworzył supergrupę Mega Nova. W 2018 roku Shorter przeszedł na emeryturę z powodu kłopotów zdrowotnych. Nadal pracował jednak jako kompozytor. W ciągu swojej kariery trwającej ponad 70 lat, zagrał na kilkudziesięciu płytach i zdobył ponad 10 nagród Grammy. 

W 1961 roku Shorter poznał Teruko Nakagami, z którą się ożenił. Para doczekała się córki Miyako. Rozeszli się w 1964 roku. Dwa lata później związał się z Aną Marią Patricio, która została jego żoną w 1970 roku. Doczekali się córki Iski, która zmarła jako nastolatka. Żona Shortera umarła kilkanaście lat później, ginąc w katastrofie lotniczej. W 1999 muzyk poślubił Carolinę Dos Santos - bliską przyjaciółkę swojej zmarłej żony. Był buddystą. Wraz z Patricio pomógł Tinie Turner, kiedy piosenkarka w 1976 roku odeszła od swojego agresywnego partnera Ike'a Turnera.

loader

RadioZET.pl/The New York Times