Zamknij

Tadeusz Karolak nie żyje. Wybitnego artystę żegna Polska Opera Królewska

Joanna Chojnacka
02.12.2022 11:31

Tadeusz Karolak nie żyje. Wybitny polski dyrygent był asystentem Bohdana Wodiczki. Pożegnali go pracownicy Polskiej Opery Królewskiej.

Tadeusz Karolak
fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Tadeusz Karolak nie żyje. Artysta współtworzył skład Polskiej Opery Królewskiej od samego początku powstania instytucji - dowiadujemy się z oficjalnej strony. Był także dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, a pod koniec lat 80. pracował jako kierownik muzyczny w warszawskim Teatrze Komedia.

Tadeusz Karolak nie żyje. Wybitnego artystę żegna Polska Opera Królewska

Artystę pożegnali w mediach społecznościowych przyjaciele i współpracownicy Karolaka z Polskiej Opery Królewskiej. - Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Maestro Tadeusza Karolaka - wspaniałego dyrygenta, przyjaciela.

W listopadzie 2017 roku artysta przygotował premierę sztuki "Dizady - Widma" Stanisława Moniuszki do słów Adama Mickiewicza. Oprócz tego był także kierownikiem muzycznym spektakli operowych takich jak „Nędza uszczęśliwiona” Macieja Kamieńskiego, „Bastien i Bastienne” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Hiob” Krzesimira Dębskiego.

Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej zagrała pod batutą Karolka koncerty „Oratorium minorum – Pieśń o Bogu Ukrytym” Włodka Pawlika, „Melodie na psałterz Polski” Mikołaja Gomółki czy „Davide Penitente” Mozarta.

Tadeusz Karolak nie żyje. Kim był artysta?

Jak wspomina artystę WOK: Z jednakową lekkością i smakiem dyrygował kanonem oper ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, nie stronił od repertuaru koncertowego i współczesnego, równolegle sięgając do muzyki dawnej. Pod jego kierownictwem zarejestrowano liczne ścieżki dźwiękowe do filmów, uchodził za specjalistę tej skomplikowanej materii.

- Jego interpretacje cechowała precyzja i błyskotliwość w eksponowaniu niuansów często niedostrzeganych przez innych dyrygentów. Tym, czym wpisał się w serca artystów, w szczególności był szacunek dla każdego realizatora dzieła, bez względu na wagę przypisanej mu roli czy orkiestrowej partii. Miał pełną świadomość, że muzyka, ta orkiestrowa podobnie jak opera, to mechanizm wielu trybików, które muszą ze sobą współdziałać, by osiągnąć zamierzony artystycznie efekt - dodają przyjaciele artysty.

Pożegnanie Tadeusza Karolaka odbędzie się 5 grudnia o godzinie 10.00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie.

RadioZET.pl/Polska Opera Królewska/Warszawska Opera Kameralna/Interia/ruchmuzyczny.pl