Zamknij

Renata Przemyk nie chce nagrody od mediów publicznych: "Ja bym sobie w oczy spojrzeć nie mogła"

05.12.2022 17:17

Renata Przemyk rezygnuje z Nagrody Mediów Publicznych. Artystka oświadczyła, że ich linia programowa zbyt mocno rozmija się z jej światopoglądem.

Renata Przemyk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Polskie Radio opublikowało na swoim oficjalnym Twitterze nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2022. W kategorii muzyka, wyróżnienie spotkało Renatę Przemyk, która została "doceniona za konsekwencję, szczerość wypowiedzi, wszechstronność i szerokie muzyczne zainteresowania".

Renata Przemyk rezygnuje z Nagrody Mediów Publicznych

Artystka jest znana ze swoich przebojów takich jak "Babę zesłał Bóg", "Protest Dance", "Bo jeśli tak ma być" czy niezapomnianego duetu z Katarzyną Nosowską w utworze "Kochana".

Nagrody, o których mowa przyznają media publiczne - Polskie Radio, Telewizja Polska, PAP oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych. Przemyk najwyraźniej nie czuje się zaszczycona wyróżnieniem. Wokalistka szybko poinformowała fanów, że rezygnuje z nagrody.

W specjalnym oświadczeniu artystka podkreśla, że jest jej ogromnie miło, kiedy ktoś zauważa i docenia jej twórczość, jednak jednocześnie musi ogłosić, że nie przyjmie żadnej nagrody z rąk mediów publicznych - Ogromnie miło jest być zauważanym i nagradzanym, zwłaszcza jak się jest artystą niezależnym a nagrodzie towarzyszy spora kwota pieniędzy. Tym bardziej z żalem zawiadamiam, już na etapie nominacji, że tej nagrody przyjąć bym nie mogła.

Renata Przemyk o mediach publicznych w Polsce: "Mamy różne spojrzenia na prawa kobiet, tolerancję i sztukę"

Powód jest prosty. Przemyk skorzystała z okazji, aby podkreślić swoją niezgodę na treści i wartości prezentowane w mediach publicznych, które mają się nijak do tego, co sama od lat wyznaje - Linia programowa mediów publicznych rozmija się z moją linią światopoglądową. Różne też mamy spojrzenia na prawa kobiet, tolerancję, sztukę i wolność słowa. Ciągle rozpaczam po dawnej Trójce, która uczyła nas myśleć samodzielnie i ironicznie - podkreśla Przemyk.

SPEŁNIAMY MARZENIA W RADIU ZET. WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

- Byłam dobrą uczennicą wychowaną na Gombrowiczu, Hašku, Niedźwieckim i Kaczkowskim. Ja bym w oczy sobie spojrzeć nie mogła przyjmując dziś nagrodę od instytucji tak obcej im ideologicznie - dodaje.

loader