Sąd umorzył postępowanie. Mata nie został ukarany za posiadanie marihuany

07.02.2023 15:44

W 2022 roku raper Mata został zatrzymany przez policję za posiadanie narkotyków. W maju wniesiono akt oskarżenia. Na posiedzeniu, które odbyło się 7 stycznia 2023 roku, sąd umorzył postępowanie. Decyzja sądu nie jest prawomocna.

Sąd umorzył postępowanie. Mata nie został ukarany za posiadanie marihuany
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Pod koniec maja 2022 roku do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Michałowi M., Macie. Raper i jego kolega zostali zatrzymani przez policjantów za posiadanie narkotyków.

Michał M. został oskarżony o to, że posiadał środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste, o łącznej wadze 1,45 grama netto wyjaśniła w TVN24 Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Muzyk szybko opuścił areszt i wykorzystał nowo zdobyty rozgłos, by agitować w sprawie depenalizacji posiadania marihuany. Zarejestrował Fundację 420, która działa na rzecz zmiany prawa i legalizacji posiadania konopi w Polsce. Nieco później nagrał kawałek "Patoprohibicja", w którym skrytykował archaiczne podejście polskiego społeczeństwa do marihuany.

Podjęte przez niego kroki w pewnych kręgach spotkały się z uznaniem, ale też stały się orężem w rękach prokuratury. Podczas rozprawy oskarżyciel miał stwierdzić, że Mata przyjął "bezrefleksyjną postawę". Michałowi M. groziło do 3 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: "Patointeligencja" robi furorę w sieci. Kim jest Mata, autor nowego hitu polskiego internetu?

Mata uniknął kary. Sąd umorzył postępowanie

Adwokat rapera powołał się na statystyki, wskazując na tendencję sądów do umarzania postępowań w sprawach dotyczących posiadania znikomej ilości miękkich narkotyków. Przypomniał też, że raper i jego kolega dobrowolnie złożyli zeznania i wyrazili skruchę.

Akt oskarżenia jest tendencyjny. Powody są pozamerytoryczne tłumaczył cytowany przez Vibez.pl obrońca.

Ostatecznie sąd zdecydował o umorzeniu postępowania. Prokuratura może odwołać się od tej decyzji w ciągu tygodnia.

loader

Źródła: RadioZET.pl/Vibez.pl/TVN24