Zamknij

Irene Cara nie żyje. Gwiazda lat 80. miała 63 lata

Patryk Wołosz
26.11.2022 18:44

Nie żyje Irene Cara. Wykonawczyni hitów "Flashdance" i "Fame" miała 63 lata.

Irene Cara nie żyje. Gwiazda lat 80. miała 63 lata
fot. Ralph Dominguez/MediaPunch/Associated Press/East News

Do jej piosenek bawiły się tłumy. Irene Cara była królową lat 80. Urodzona 18 marca 1959 roku artystka wydała trzy studyjne albumy: "Anyone Can See" (1982), "What a Feelin' " (1983) i "Carasmatic" (1987). Ostatni singiel, zatytułowany "Downtown", ukazał się w 2007 roku.

Zobacz także: Znany wokalista zmarł w wieku zaledwie 28 lat. Jego hit odsłuchano 13 milionów razy

Irene Cara nie żyje

Irene Cara zmarła 25 listopada w swoim domu na Florydzie. Miała 63 lata. Pełnomocnicy gwiazdy nie ujawnili żadnych szczegółów dotyczących jej śmierci.

Irene Cara: dzieciństwo i kariera

Cara była niezwykle zdolnym dzieckiem. Mając zaledwie pięć lat, uczyła się rzemiosła aktorskiego, tańca, śpiewu i gry na pianinie. Jej talent nie pozostał niezauważony. Jeszcze jako dziecko Cara nagrała kilka bożonarodzeniowych piosenek, które zostały wydane w formie albumu.

Później zaczęła podbijać świat telewizji. Pojawiła się w "The Original Amateur Hour" oraz w "The Tonight Show", a w roku 1971 dołączyła do kapeli The Short Circus, która występowała w serialu dla dzieci "The Electric Company". Przechodziła od programu do programu, aż w końcu zawędrowała na Broadway. Grała w musicalach u boku takich sław jak Shirley Mae Jones i Jack Cassidy.

Początek lat 80. należał do niej. Kiedy Alan Parker zaproponował jej rolę w filmie "Sława", przed Carą otworzyły się drzwi do międzynarodowej sławy. Irene Cara zaśpiewała utwory wykorzystane w filmie — "Fame" i "Out Here On My Own" — które sprawiły, że ścieżka dźwiękowa produkcji wielokrotnie pokryła się platyną.

Cara postanowiła iść za ciosem i trzy lata po premierze "Sławy" nagrała kolejny hit — "Flashdance... What a Feeling" — który można usłyszeć w filmie "Flashdance".

Irene Cara była jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów amerykańskiej sceny muzycznej. Zdobyła dwie statuetki Grammy, jedną Academy Award oraz jeden Złoty Glob w kategorii "najlepsza oryginalna piosenka".

Źródła: RadioZET.pl/TMZ.com