Gary Rossington nie żyje. Ostatni członek grupy Lynyrd Skynyrd miał 71 lat

06.03.2023 09:07

Zmarł Gary Rossington - gitarzysta i współzałożyciel kultowego southernrockowego zespołu Lynyrd Skynyrd. Był ostatnim żyjącym członkiem grupy. Przeżył katastrofę lotniczą, w której zginęli jego koledzy z kapeli. Odszedł w wieku 71 lat.

Gary Rossington
fot. John Palmer/Associated Press/East News

5 marca 2023 roku odszedł Gary Rossington - amerykański muzyk i twórca tekstów piosenek, a także współzałożyciel zespołu Lynyrd Skynyrd. Miał 71 lat.

Gary Rossington nie żyje

Jak podaje Deadline, informacja o śmierci Rossingtona pojawiła się na facebookowej stronie zespołu.

Z najgłębszym współczuciem i smutkiem musimy poinformować, że dzisiaj straciliśmy naszego brata, przyjaciela, członka rodziny, autora piosenek i gitarzystę, Gary'ego Rossingtona. Gary jest teraz ze swoimi braćmi Skynyrd i rodziną w niebie i gra pięknie jak zawsze.
Prosimy, wspierajcie Dale'a, Mary, Annie i całą rodzinę Rossingtonów swoimi modlitwami i uszanujcie ich prywatność w tym trudnym czasie.

Nie podano przyczyny śmierci muzyka. W 2015 roku przeszedł jednak poważny zawał serca, przez który koncerty zespołu zostały odwołane. W 2021 roku miał operację serca. Niewykluczone, że problemy kardiologiczne doprowadziły do śmierci muzyka.

Gary Rossington urodził się 4 grudnia 1951 roku w Jacksonville na Florydzie jako Jary Robert Rossington. Jako dziecko interesował się baseballem i w przyszłości chciał zostać sportowcem. Wszystko zmieniło się jednak kiedy odkrył The Rolling Stones. Zafascynowany brytyjską grupą rockową w 1964 roku zaczął spotykać się z kolegami Ronniem Van Zantem i Bobem Burnsem na jam session. Wówczas narodził się pomysł na założenie własnego zespołu. Do kapeli dołączyli Allen Collins i Larry Junstrom. W ten sposób narodził się zespół The Noble Five. Później nazwa została zmieniona na The One Percent, by w 1969 roku finalnie ewoluować w Lynyrd Skynyrd.

Gary Rossington: najważniejsze osiągnięcia

W 1973 roku zadebiutował pierwszy album zespołu pod tytułem "Lynyrd Skynyrd". Rossington stworzył wiele hitów kapeli, która zyskiwała popularność. Najbardziej znaną piosenką, którą powołał do życia, był utwór "Free Bird". Płyta zajęła 27. miejsce na liście Billboard 200 i pokryła się podwójną platyną. W kolejnych latach zespół nagrał następne 4 krążki. W 1977 roku doszło jednak do katastrofy lotniczej z udziałem zespołu. W wypadku zginęło czworo członków grupy, w tym jej lider - Van Zant. Rossington przeżył, ale odniósł poważne obrażenia - był połamany od pasa w dół.

Po katastrofie utworzył nową kapelę - Rossington Collins Band. W 1980 roku grupa wydała płytę "Anytime, Anyplace, Anywhere", która zasłynęła piosenką "Don’t Misunderstand Me", trafiła na listy przebojów i pokryła się złotem. Kapela rozpadła się jednak rok później, po wydaniu kolejnego krążka. W 1987 roku ponownie dołączył do Lynyrd Skynyrd, kiedy brat Van Zanta reaktywował zespół. Rok później powołał do życia własną grupę - The Rossington Band. Nadal grał wraz z Lynyrd Skynyrd. Zespół w 2006 roku trafił do Rock and Roll Hall of Fame. Po śmierci klawiszowca Billy'ego Powella i basisty Larry'ego Junstroma, Rossington stał się ostatnim żyjącym oryginalnym członkiem zespołu.

W 1982 roku ożenił się z Dale Krantz-Rossington. Para doczekała się dwóch córek. 

loader

RadioZET.pl/Deadline/Facebook

Gary Rossington nie żyje