Elżbieta Żakowicz nie żyje. 75-letnia piosenkarka zmarła w zapomnieniu

11.03.2023 14:52

Elżbieta Żakowicz nie żyje. Informację o śmierci polskiej piosenkarki przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Artystka miała 75 lat. Jej sytuacja życiowa w ostatnim czasie mocno się pogorszyła.

Elżbieta Żakowicz nie żyje
fot. shutterstock.com ERIK Miheyeu

Elżbieta Żakowicz odeszła 7 marca. Była wokalistką zespołów Biała Gwiazda, Ametysty, Czarne Koty, Telstar i Szwagry. W latach 60. jej kariera nabrała ogromnego rozpędu. Jak podaje Polska Fundacja Muzyczna, artystka „mimo bogatej aktywności w artystycznym świecie odeszła nieco zapomniana 7 marca w Krakowie”.

Zobacz także: Dominik Kuta nie żyje. Były członek „Czerwonych gitar” miał 71 lat

Elżbieta Żakowicz nie żyje. Polska piosenkarka miała 75 lat

- Jej kariera zaczęła się w roku 1966, gdy zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Mikrofon dla wszystkich”. W 1969 roku na Festiwalu w Opolu otrzymała nagrodę Centralnej Rady Związków Zawodowych za piosenkę „Słońce w chmurach łazi”, co zaowocowało zaproszeniem do współpracy z grupą Wiślanie 69. Po rozpadzie zespołu koncertowała z muzykami Wiślan jako Ela i Grupa. Później występowała także z zespołami Arianie, Centrum i Katapult Band – informuje Polska Fundacja Muzyczna w poście na Facebooku.

To właśnie ta fundacja w ostatnim czasie sprawowała opiekę nad Elżbietą Żakowicz. Kilka miesięcy temu do organizacji doszła wiadomość, że piosenkarka z powodu niewielkiej podwyżki emerytury nie może już korzystać z bezpłatnych obiadów oferowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Fundacja podaje, że szybko padła decyzja o pomocy. Artystce finansowano codzienne obiady, planowano też uruchomić zbiórkę na ten cel. Niestety, Elżbieta Żakowicz zmarła.

- Ale za to uda się samotną, niemajętną Panią Elżbietę pochować godnie i upamiętnić, bo dzięki dofinasowaniu z PFM nie spocznie ona na koszt Państwa w zbiorowym grobie wśród anonimowych samotnych zmarłych, tylko w odszukanym grobie rodzinnym – upamiętnianie zasłużonych artystów jest też jednym z celów statutowych naszej Fundacji – przekazano.

Jak informuje fundacja, pogrzeb Elżbiety Żakowicz odbędzie się 15 marca w Krakowie na Cmentarzu Prądnik Czerwony o 13:40.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News