David Lindley nie żyje. Znany muzyk miał 78 lat

04.03.2023 12:57

Zmarł David Lindley - amerykański multiinstrumentalista i kompozytor znany z zespołu El Rayo-X oraz ze współpracy z wieloma artystami, między innymi Dolly Parton. Miał 78 lat.

świeca/materiał promocyjny
fot. Marek BAZAK/East News

3 marca 2023 roku odszedł David Lindley - amerykański muzyk grający głównie rocka, country i folk. Miał 78 lat. Zmarł na kilka tygodni przed swoimi urodzinami.

David Lindley nie żyje

Jak podaje Mirror, muzyk od jakiegoś czasu poważnie chorował.

Nie podano przyczyny jego śmierci.

David Lindley urodził się 21 marca 1944 w San Marino w Kalifornii. Wychowywał się w Los Angeles. Jego ojciec był melomanem i kolekcjonerem nagrań z całego świata, głównie z Azji. Lindley szybko zainteresował się muzyką. Zaczął grać na skrzypcach w wieku 3 lat. Jako nastolatek przerzucił się na ukulele i banjo. W latach 60. zaczął współpracować z muzykami ze sceny folkowej, wychodząc poza dorobek świata Zachodu, wplatając elementy z muzyki rosyjskiej, indyjskiej i flamenco.

David Lindley: najważniejsze osiągnięcia

W 1966 roku założył psychodeliczny zespół Kaleidoscope, z którym grał przez kolejne 4 lata, nagrywając 4 albumy studyjne. Następnie wyjechał do Anglii, gdzie przez kilka lat współpracował z Terrym Reidem. W latach 70. był też muzykiem grającym z Jacksonem Brownem, grupą Crosby, Stills and Nash, Lindą Ronstadt i Jamesem Taylorem. 

W 1981 roku Lindley założył własny zespół El Rayo-X, który istniał do 1989 roku. W tym okresie działał również jako muzyk sesyjny. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znaleźli się Warren Zevon, Curtis Mayfield, Dolly Parton, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Toto, Rod Stewart, Joe Walsh, Ry Cooder, Henry Kaiser, G. E. Smith i Dan Fogelberg. W swojej trwającej ponad 50 lat karierze wydał kilkadziesiąt albumów solowych i we współpracy z innymi artystami.

David Lindley ożenił się z Joan Darrow - siostrą muzyka Chrisa Darrowa. Doczekali się córki Rosanne, która w latach 90. został wokalistką folkową grup Mountain Goats i The Bright Mountain Choir.  

loader

RadioZET.pl/Mirror