Zamknij

Budka Suflera kontra Marek Torzewski. Spór o piosenkę "Niebo co dzień"

05.06.2020 12:27

Budka Suflera i Felicjan Andrzejczak opublikowali singiel „Niebo co dzień”. Dzień później tę samą piosenkę zaprezentował w swoim wykonaniu Marek Torzewski. Zespół wydał oficjalne komunikaty, w których odniósł się do jego wersji. Na oficjalnej stronie tenora również pojawiły się dwa oświadczenie w tej sprawie.

Budka Suflera kontra Marek Torzewski. Spór o piosenkę "Niebo co dzień"
fot. Youtube screen, KAROL SEREWIS/East News

Budka Sulfera i Felicjan Andrzejczak zaprezentowali pod koniec maja utwór „Niebo co dzień”, który zapowiada ich wspólną płytę. Dzień później w internecie pojawiła się inna wersja piosenki w wykonaniu Marka Torzewskiego.

Zespół zdecydował się zareagować na to i opublikował oficjalne oświadczenie. Członkowie uważają, że wersja tenora narusza prawa autorskie. Zespół poinformował, że jego autorami są Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski.

Wbrew informacji towarzyszącej udostępnieniu wersji Pana Marka Torzewskiego, utwór nie został skomponowany przez Romualda Lipko specjalnie dla niego. Pan Marek Torzewski wykorzystał tekst autorstwa Tomasza Zeliszewskiego nie wskazując nazwiska twórcy, co stanowi naruszenie jego autorskich praw osobistych — czytamy w komunikacie grupy.

Zespół odniósł się także, że do tytułu piosenki opublikowanego przez tenora w internecie, gdzie pojawia się określenie „original version”: „Wskazuje, że wykonanie Pana Marka Torzewskiego jest pierwotnym nagraniem utworu, przez co stworzone zostaje wrażenie, że wersja Budki Suflera ma charakter wtórny (cover). Tymczasem oryginalnym nagraniem utworu „Niebo co dzień” jest wersja nagrana i opublikowana wcześniej przez zespół”. Tytuł w serwisie YouTube został zmieniony - obecnie pojawia się tam informacja, że wersja Marka Torzewskiego została nagrana w sierpniu 2001 roku.

Marek Torzewski zdecydował się odpowiedzieć na komunikat Budki Suflera. Menadżerka tenora opublikowała na jego stronie internetowej oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że w 2001 roku artysta otrzymał od Romualda Lipki dwanaście utworów (w tym „Niebo co dzień”) skomponowanych specjalnie dla niego.

 Marek Torzewski nigdy nie śmiał wykorzystywać nazwy zespołu Budka Suflera, dla którego żywi wielki szacunek i patrzy z podziwem na jego osiągnięcia artystyczne. Jednakże należy trzymać się faktów i nie tracić z pola widzenia faktu, że piosenkę „Niebo co dzień” skomponował dla Marka Torzewskiego lider zespołu Budka Suflera Romuald Lipko, a tekst napisał perkusista zespołu Budka Suflera Tomasz Zeliszewski — czytamy na stronie tenora.

Do oświadczenia zostały dołączone zdjęcia artykułów prasowych z 2001 roku, które mają potwierdzać współpracę Torzewskiego i Lipki. Tenor oczekuje oficjalnych przeprosin od zespołu. Komunikat Marka Torzewskiego można przeczytać tutaj.

W sobotę Tomasz Zeliszewski opublikował kolejne oświadczenie w sprawie. 

Z głębokim przekonaniem podtrzymuję wcześniej wyrażone w dniu 4 czerwca stanowisko, że piosenka „Niebo co dzień” nie została skomponowana specjalnie dla Pana Marka Torzewskiego. Nie jest tak choćby z tej przyczyny, że utwór ten powstał jeszcze w latach 90-tych, a więc przez zaistnieniem projektu współpracy pomiędzy Panem Romualdem Lipko oraz Panem Markiem Torzewskim. Nie mam też powodów, żeby negować fakt zaangażowania śp. Romualda w muzyczny projekt z Panem Markiem Torzewskim (...) O tym, że piosenka ta była częścią projektu Lipko – Torzewski nawet nie wiedziałem. Podkreślam, że nie wyrażałem zgody na wykorzystanie mojego tekstu w nagraniu Pana Torzewskiego. Być może nie zwrócono się do mnie o tę zgodę ze względu na fakt, że projekt ten nigdy nie został sfinalizowany — czytamy w oświadczeniu.

Członek Budki Suflera nawiązał również do swojego poprzedniego komunikatu: "W oświadczeniu, które złożyłem wspólnie z Panią Dorotą Mazurkiewicz-Lipko nie wyrażaliśmy oczekiwania, że nagranie w wykonaniu Pana Marka Torzewskiego zostanie usunięte z sieci, a jedynie kwestionowaliśmy opis dołączony do wideoklipu, który był nierzetelny i naruszał, a w zakresie określenia, iż prezentowany utwór jest „wersją oryginalną” nadal narusza, prawa twórców utworu „Niebo co dzień”".

Tego samego dnia pojawiło się następne oświadczenie Barbary Romanowicz, menadżerki Marka Torzewskiego. 

Przede wszystkim ze względu na wielki szacunek i  na przyjacielską znajomość ze śp. Romkiem Lipko i chęcią zachowania wspaniałych wspomnień i przeżyć, jakich doznał Marek Torzewski wraz ze swoją córką Agatą i żoną Barbarą podczas współpracy przy wspólnym projekcie muzycznym w 2001 r.  ze śp. Romkiem Lipko liderem Budki Suflera   –  Marek Torzewski nie będzie reagował na „zaczepki” Pana Tomasza Zeliszewskiego — brzmi treść komunikatu.

RadioZET.pl/PK