Benedykt Radecki nie żyje. Perkusista zespołu Dżamble miał 74 lata

03.03.2023 22:36

Po ciężkiej chorobie zmarł Benedykt Radecki, perkusista grupy Dżamble, muzyk w przeszłości współpracujący ze Skaldami, Anawą czy Niebiesko-Czarnymi. O śmierci artysty powiadomiła jego córka.

Benedykt Radecki nie żyje
fot. Shutterstock

Nie żyje Benedykt Radecki, perkusista zespołu Dżamble, muzyk sesyjny, współpracujący z szeregiem polskich artystów. Zmarł 2 marca 2023 roku po krótkiej chorobie. Miał 74 lat. 

Benedykt Radecki nie żyje. Zmarł perkusista zespołu Dżamble

W mediach społecznościowych pojawił się przejmujący wpis córki muzyka, Katarzyny, która zawiadomiła, że Benedykt Radecki zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie. 

- Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Po krótkiej, ciężkiej chorobie odszedł mój kochany tatuś, Benedykt Radecki. Kochał rodzinę, ale to muzyka była jego największą miłością. [...] Trudno pożegnać na zawsze kogoś kochanego, kto jeszcze mógł być z nami... Tato, w moim sercu i pamięci zostaniesz na zawsze - czytamy. 

Perkusistę pożegnali także koledzy z zespołu Dżamble.

- Pokój jego duszy, do zobaczenia Benku! - przekazali na Facebooku. 

Kim był Benedykt Radecki? 

Benedykt Radecki to perkusista jazz-rockowego zespołu Dżamble, uważanego za czołowego przedstawiciela tego gatunku w Polsce. Z grupą działał w latach 1967-1970. W roku 1969 do zespołu dołączył Andrzej Zaucha. Dżamble zdobył nagrody m.in. na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, na IV Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie czy II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Rybniku i Chorzowie. 

Benedykt Radecki był związany z krakowską sceną jazzową. Współpracował z takimi grupami jak Skaldowie, Anawa, Niebiesko-Czarni, Extra Ball czy Wolna Grupa Bukowina. Organizował także koncerty jazzowe i jam session.