Barrett Strong nie żyje. Legendarny muzyk miał 81 lat

30.01.2023 13:56

Barrett Strong nie żyje. Artysta, który zabłysnął dzięki niezapomnianemu przebojowi "Money (That's All I Want)", zmarł w wieku 81 lat. Jego śmierć potwierdził przedstawiciel wytwórni Motown.

Barrett Strong nie żyje. Legendarny muzyk miał 81 lat
fot. Louis Lanzano/Associated Press/East News

Barrett Strong zmarł w wieku 81 lat. Berry Gordy, założyciel wytwórni Motown, opublikował oświadczenie, w którym pożegnał muzyka, zaznaczając jego wkład w rozwój jego firmy.

Smutno mi z powodu śmierci Barretta Stronga, jednego z moich pierwszych artystów i człowieka, który zaśpiewał mój pierwszy wielki hit czytamy w informacji opublikowanej przez Billboard.

Zobacz także: Lisa Loring nie żyje. Gwiazda "Rodziny Addamsów" miała 64 lata

Kariera Barretta Stronga

Barrett Strong urodził się 5 lutego 1941 roku. W wieku 18 lat nagrał swój pierwszy wielki hit, "Money (That's All I want)", który został wydany pod szyldem wytwórni Motown. W 1960 roku utwór znalazł się na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych piosenek z gatunku Rhythm & Blues w Ameryce. Sława, którą okryła się piosenka Stronga, zwróciła na niego oczy największych przedstawicieli sceny muzycznej. "Money (That's All I Want)" było później wykorzystywane przez The Beatles, Led Zeppelin i The Rolling Stones.

Z czasem Barrett Strong usunął się w cień. Równie dobrze, jak przed mikrofonem, czuł się, pisząc teksty piosenek. W połowie lat 60. tworzył piosenki dla innych wykonawców ze stajni Motown. Po kilku latach wrócił do śpiewania. Na początku lat 70. podpisał kontrakt z wytwórnią Epic, którą porzucił dla Capitol Records. Później postawił na niezależność wydawniczą.

Barrett Strong wydał cztery albumy muzyczne. Pierwszy z nich, "Stronghold", ukazał się w 1975 roku i zawędrował na 47 miejsce zestawienia najpopularniejszych wydawnictw R&B i hip-hopowych magazynu Billboard. W 1976 Barrett nagrał "LIve & Love, w 1987 "Love Is You, a w 2008 roku ukazał się "Stronghold II".

Źródła: RadioZET.pl/Billboard.com