Anthony "Top" Topham nie żyje. Założyciel zespołu The Yardbirds miał 75 lat

26.01.2023 16:52

Zmarł Anthony "Top" Topham z zespołu The Yardbirds. Gitarzysta i współzałożyciel legendarnej grupy bluesowej odszedł w wieku 75 lat. Informację o śmierci Tophama przekazał jego agent.

Anthony "Top" Topham nie żyje. Założyciel zespołu The Yardbirds miał 75 lat
fot. YouTube/UKRockHistory

Anthony "Top" Topham nie żyje. Brytyjski muzyk, współzałożyciel i pierwszy gitarzysta legendarnej grupy The Yardbirds zmarł 23 stycznia 2023 r. w wieku 75 lat. Topham w ostatnich latach życia zmagał się z demencją. Dwa tygodnie wcześniej odszedł inny były członek grupy The Yardbirds, Jeff Beck, który zmarł na skutek zapalenia opon mózgowych. 

Anthony "Top" Topham z The Yardbirds nie żyje

O śmierci legendy The Yardbirds zawiadomił brytyjskie media agent artysty. 

"Sanderson Rasjid, urodzony jako Anthony "Top" Topham, odszedł spokojnie w poniedziałek 23 stycznia w otoczeniu najbliższych. Urodzony w Londynie 3 lipca 1947 r. miał 75 lat i w ostatnich latach walczył z demencją" - czytamy w komunikacie. 

Zmarł Anthony "Top" Topham, legenda The Yardbirds 

Anthony "Top" Topham był jednym z założycieli brytyjskiego zespołu bluesowego The Yardbirds, grupy określanej mianem "wylęgarni talentów gitarowych". W pierwotnym składzie z 1963 roku, obok Tophama, grupę tworzyły przyszłe legendy światowego bluesa i hard rocka: gitarzysta Chris Dreja, wokalista Keith Relf, basista Paul Samwell-Smith i perkusista Jim McCarty.

Po pierwszych sukcesach zaledwie 15-letni Topham musiał opuścić grupę, ponieważ rodzice obawiali się, że młody muzyk zawali naukę. "Top" poświęcił się studiom artystycznym, a jego miejsce w The Yardbirds zajął Eric Clapton. Po odejściu Claptona liderem grupy został zmarły 10 stycznia 2023 r. Jeff Beck, a potem zespół zasilił Jimmy Page, późniejszy założyciel Led Zeppelin. 

Anthony "Top" Topham kontynuował karierę gitarzysty jako muzyk sesyjny. Współpracował m.in. z Dusterem Bennettem, Markiem Bolanem oraz Christine McVie i Peterem Greenem z Fleedwood Mac. Utrzymywał się również z działalności plastycznej, m.in. pracując jako malarz i stylista wnętrz. Topham, jako członek duchowego ruchu Subud, przyjął imię Sanderson Rasjid.