Zamknij

Wokalista Green Day zrzeknie się swojego obywatelstwa? Wykrzyczał na koncercie: "J**ać Amerykę"

28.06.2022 14:19
Green Day
fot. IMAGO/Gonzales Photo/Lasse Lagoni/Imago Stock and People/East Ne

Billie Joe Armstrong, lider grupy Green Day nie przebierał w słowach podczas jednego z ostatnich koncertów. Artysta wyrzekł się swojego obywatelstwa.

Roe vs. Wade to sprawa rozpatrywana na początku lat 70. przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. W jej wyniku aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. Stany mogły wprowadzić do zapisu własne regulacji ograniczające możliwość przerwania ciąży wyłącznie w drugim i trzecim trymestrze.

Lider Green Day nie chce zakazu aborcji w USA

24 czerwca 2022 Sąd Najwyższy rozpatrzył prawo stanu Missisipi, które zakazuje aborcji od 15 tygodnia ciąży - jest to około 2 miesiące wcześniej niż ustalono w precedensowym wyroku sprzed niemal 50 lat. Decyzją 5 głosów, SN uchylił wyrok i pozostawił decyzje o dopuszczalności aborcji poszczególnym stanom. W praktyce oznacza to brak dostępu do aborcji wielu kobiet. Jak podaje Instytut Guttmachera, zakaz przerywania ciąży lub jej dostępność do 6. tygodnia (wówczas wiele kobiet nie wie jeszcze, że zaszły w ciążę) natychmiast po ogłoszeniu wyroku wprowadziły aż 22 stany.

Wyrok Sądu Najwyższego oburzył wiele osób ze środowiska artystycznego. Swój całkowity sprzeciw wobec zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych wyraził między innymi lider formacji Green Day.

Billie Joe Armstrong z Green Day zrzeknie się amerykańskiego obywatelstwa?

Zespół zagrał koncert na londyńskim stadionie w ramach "Hella Mega Tour". W trasę muzycy ruszyli razem z Fall Out Boy oraz Weezer. Podczas występu lider Green Day, Billie Joe Armstrong dał upust swojej frustracji w związku ze zmianami, które dokonały się w USA.

Artysta wyraził chęć przeniesienia się do Wielkiej Brytanii, padły też mocne słowa o tym, że muzyk zrzeka się amerykańskiego obywatelstwa.

Je**ć Amerykę. Wyrzekam się mojego amerykańskiego obywatelstwa. Ku**a, przenoszę się tutaj. Na świecie jest za dużo głupoty, żeby jeszcze wrócić do tego nieszczęsnego kraju. Nie żartuję.

Nagranie z koncertu Green Day możecie zobaczyć poniżej:

RadioZET.pl/Gazeta.pl/metalheadzone.com