Zamknij

Vesa-Matti Loiri nie żyje. Reprezentant Finlandii na Eurowizji miał 77 lat

11.08.2022 09:39
Vesa-Matti Loiri
fot. Vain Elämää Reuploads/YouTube/Screen

Vesa-Matti Loiri nie żyje. Znany fiński piosenkarz i aktor zmarł w wieku 77 lat. Miał za sobą sześć dekad owocnej kariery.

Vesa-Matti Loiri nie żyje. Artysta był jedną z najbardziej lubianych fińskich postaci kultury przez ponad sześć dekad swojej kariery. Loiri grał komiczne i tragiczne role na ekranie, a także miał za sobą owocną karierę muzyczną.

Vesa-Matti Loiri nie żyje. Artysta miał 77 lat

Śmierć Loiriego potwierdził jego menadżer Pete Eklund, który poinformował fanów piosenkarza, że w styczniu wykryto u niego nowotwór. Eklund podkreśla, że artysta zaakceptował fakt, że wkrótce jego czas się skończy.

Loiriego chwalił na Twitterze sam prezydent Finlandii, Sauli Niinistö.

Największy z wielkich, bardzo szanowany Vesa-Matt Loiri odszedł. Dotykałeś nas, nasze fińskie dusze do cna. Miłej podróży w nieznane, drogi przyjacielu.

Vesa-Matt Loiri nie żyje. Kim był znany fiński artysta?

Loiri zadebiutował na ekranie w wieku 17 lat w filmie Mikko Niskanena "The Boys" w 1962 roku. Twórca wybrał go spośród około 1000 młodych ludzi, którzy wzięli udział w przesłuchaniach do roli.

Zmarły aktor studiował aktorstwo w Helsinkach. Wkrótce został zatrudniony przez Helsinki City Theatre, gdzie pracował do lat 70. Potem trafił do Teatru Miejskiego w Turku.

Oprócz aktorstwa Loiri pasjonował się także muzyką. Miał charakterystyczny chrapliwy głos, który uwielbiały tłumy. W 1980 roku reprezentował Finlandię na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Jego ciepły baryton najbardziej pasował jednak do adaptacji wierszy Eino Leino. Zaczął nagrywać je ze znanym kompozytorem Kajem Chydeniusem pod koniec lat 60., w latach 2000 powrócił do dawnej pasji.

Loiri zagrał w ponad 60 filmach i wydał 34 albumy.

RadioZET.pl/yle.fi