Zamknij

Spotify usuwa muzykę Neila Younga. Muzyk sprzeciwił się dezinformacji na temat szczepień

27.01.2022 11:36
Neil Young
fot. AP/East News

Dyskografia Neila Younga nie będzie już dostępna na Spotify. Platforma zdecydowała się na usunięcie katalogu po tym, jak artysta postawił ultimatum.

Spotify pracuje nad usunięciem muzyki Neila Younga z katalogu platformy. Muzyk postawił firmie ultimatum. Artysta nie chce, aby jego piosenki znajdowały się obok podcastów Joe Rogana, które według Younga sieją dezinformację dotyczącą koronawirusa.

Spotify usuwa muzykę Neila Younga. Muzyk postawił ultimatum

Neil Young opublikował niedawno list otwarty do kierownictwa Spotify odnośnie podcastu Joe Rogana. Muzyk twierdzi, że twórca rozpowszechnia niebezpieczne informacje na temat szczepionek na koronawirusa.

Robię to, ponieważ na Spotify pojawiają się fałszywe informacje o szczepionkach, które potencjalnie mogą spowodować śmierć tych, którzy uwierzą temu przekazowi.

Jak podaje magazyn Rolling Stone, Young w swoim oświadczeniu postawił Spotify ultimatum.

Możecie mieć Rogana albo Younga. Nie nas obojga.

List został usunięty ze strony Neila Younga, jednak Wall Street Journal potwierdził, że muzyk prowadził rozmowy z Warner Records oraz Spotify. Platforma podobno rozpoczęła już proces usuwania dyskografii Younga z katalogu, notowała ona przeszło 6 milionów słuchaczy miesięcznie.

Neil Young nie zgadza się z treściami publikowanymi na Spotify

Krytyka muzyka dotyczyła popularnego podcastu "The Joe Rogan Experience". Spotify nabyło wyłączne prawa do transmisji strumieniowej programu w 2020 roku. Umowa podobno była warta przeszło 100 milionów dolarów.

Rogan wielokrotnie w swoim programi omawiał zagadnienia pandemii COVID-19 i szczepień. Zdarzyło mu się użyć stwierdzenia, że młodzi dorośli nie muszą się szczepić. Informacje dementował główny ekspert do spraw chorób zakaźnych, doradca prezydenta USA, doktor Anthony Fauci.

Neil Young nie jest pierwszą osobą, która wzywa Spotify do aktualizacji zasad dotyczących publikacji podcastera. Na początku stycznia 270 lekarzy i pracowników opieki zdrowotnej napisało list otwarty do zarządu platformy, prosząc o podjęcie działań przeciwko podcastowi Rogana, oskarżając firmę o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Pozwalając na propagowanie fałszywych i społecznie szkodliwych twierdzeń, Spotify umożliwia swoim mediom niszczenie publicznego zaufania do badań naukowych i siania wątpliwości co do wiarygodności zaleceń opartych na danych analizowanych przez lekarzy.

Rzecznik Spotify odniósł się do sytuacji w rozmowie z serwisem "People".

Chcemy, aby cała muzyka świata i treści audio były dostępne dla użytkowników Spotify. Z tymi założeniami wiąże się wielka odpowiedzialność za podtrzymanie równowagi między bezpieczeństwem słuchaczy a wolnością twórców. Mamy ustalone szczegółowe zasady dotyczące publikacji treści i od początku pandemii usunęliśmy ponad 20 tysięcy odcinków podcastów związanych z COVID-19. Bardzo żałujemy, że Neil podjął decyzję o wycofaniu swojej muzyki ze Spotify, mamy nadzieję, że wkrótce do nas wróci.

cnbc.com/People