Zamknij

Sanah ratuje polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem. "Przyjdzie Panie zaginąć" przełamuje tabu

26.10.2021 10:59

Sanah to kolejna artystka, która zaangażowała się w projekt Polskich Znaków. Muzycy próbują uratować przed zapomnieniem polskie pieśni ludowe.

Sanah
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Sanah to w tej chwili jedna z najbardziej rozchwytywanych wokalistek młodego pokolenia. Dziewczyna próbowała swoich sił w programach talent show, jednak jej drogą do sławy okazał się YouTube. Nagrania Zuzanny Jurczak umieszczane na platformie pokochały tysiące słuchaczy.

Sanah dołącza do Polskich Znaków w utworze "Przyjdzie Panie zaginąć"

Chociaż artystka w przeciągu ostatnich dwóch lat wydała dwa solowe albumy z autorskim materiałem, nadal nie brakuje jej sił i pomysłów na realizację kolejnych projektów. Niedawno sanah opublikowała duet z Soblem, a teraz zaangażowała się w pomysł odświeżania polskich pieśni ludowych z Polskimi Znakami.

Polskie Znaki tworzy Radek Łukasiewicz znany ze współpracy z Biszem, Pustkami czy Arturem Rojkiem, Jarek Ważny i Janusz Zdunek, których na pewno znają fani Kultu. Projekt zrealizował tryptyk "O jak fałszywe wszystko", którego zadaniem jest odświeżyć polskie pieśni ludowe.

Pierwsze dwa utwory, które ukazały się w sieci, wykonał Michał Szpak oraz Matylda Damięcka. Tryptyk zamyka sanah z piosenką "Przyjdzie Panie zginąć".

Zobacz też: 12 znanych artystów, którzy stali się popularni dzięki YouTube 

Utwór ma za zadanie przełamywać tabu, jakim jest śmierć. Twórcy starali się ofiarować słuchaczom inną perspektywę postrzegania przemijania, chcą również oswajać z tym ciężkim, ale nieuchronnym tematem.

Polskie Znaki w oświadczeniu podkreślili, że współpraca z sanah przy projekcie okazała się strzałem w dziesiątkę.

Cieszymy się, że sanah ze swoją wrażliwością tak idealnie odnalazła się w naszej estetyce. Jak słyszycie aranżacje na płycie są dosyć bogate i jest to w dużej mierze zasługa kwartetu smyczkowego: Marek Wroński - skrzypce, Lucjan Szaliński-Bałwas – skrzypce, Igor Kabalewski - altówka, Anna Wróbel wiolonczela - dziękujemy.

Polskie Znaki - Rzeczy Ostatnie. Kiedy premiera płyty?

Twórcy projektu przyznają, że rozumieją, jak duża ciąży na nich odpowiedzialność. Wiele utworów, które trafi na płytę długogrającą Polskich Znaków, nie miała wcześniej aranżacji i nigdy dotąd nie została nagrana.

Członkowie Polskich Znaków postawili na różnorodność. Wybrali do projektu wokalistów o różnej wrażliwości i barwie głosu.

Premierę płyty "Rzeczy ostatnie", na której pojawi się nie tylko tryptyk "O jak fałszywe wszystko" zaplanowano na marzec 2022 roku. Wówczas odbędzie się także premiera filmu o tej samej nazwie. Artyści planują również festiwal, na którym zobaczymy pokazu filmowe, koncerty artystów takich jak O.S.T.R., Michal Szpak, Vito Bambino oraz stand-upy. Festiwal Rzeczy Ostatnie odbędzie się w dniach 30 października - 1 listopada.

loader