Zamknij

Rosyjski piosenkarz chciał uciec z kraju i zmienić obywatelstwo? Nagle zaczęła szukać go policja

Klaudia Bochenek
10.03.2022 15:27

Oleg Gazmanow to 70-letni rosyjski piosenkarz, poeta oraz kompozytor. W latach 90. jego utwory były prawdziwymi hitami. W 2002 roku został mianowany tytułem Ludowego Artysty Federacji Rosyjskiej. Teraz okazuje się, że ma kłopoty – lokalne media donoszą, że chciał uciec z kraju i zdobyć izraelskie obywatelstwo. Nagle zainteresowała się nim również policja.

Oleg Gazmanow
fot. Lomohov Anatoly/East News

Nie tylko Ukraińcy, ale również Rosjanie opuszczają swój kraj. Wielu z nich wypłaciło gotówkę, zapakowało najpotrzebniejsze rzeczy i wybiera kraje, które jeszcze całkowicie nie zamknęły się na Rosję. Dzięki temu podróżują również do Unii Europejskiej. Wojna w Ukrainie odbiła się nie tylko na szarych obywatelach, ale również na gwiazdach światowego formatu.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Oleg Gazmanow chce uciec z Rosji?

Rosyjskie media dość obszernie poruszają skandal, jaki kręci się wokół Olega Gazmanowa. Chociaż piosenkarz jak tylko może, popiera działania Władimira Putina, może grozić mu nawet więzienie.

Oleg Gazmanow niejednokrotnie prezentował się przed Władimirem Putinem, śpiewając rosyjski hymn. Popierał również aneksję Krymu, a także jest za inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Pojawiły się doniesienia, jakoby Oleg Gazmanow chciał opuścić kraj i zmienić obywatelstwo na izraelskie – jego matka jest żydówką. Wszystko to przez problemy, które go spotkały. Artysta ma uciekać nie tylko przed upadającą gospodarką Rosji, ale też przed władzami.

Rosyjskie tabloidy podają także, że została mu wytoczona zaocznie sprawa karna w Ukrainie za wypowiedzi o sytuacji politycznej. Niektóre kraje miały się zgodzić na wydanie piosenkarza władzom, gdyby ten pojawił się na ich terytorium. Artysta ma więc szukać spokojnego miejsca poza Rosją.

Poza tym zainteresowała się nim policja. Oleg Gazmanow jeszcze nie wydał oficjalnego oświadczenia, ale do władz trafiło zawiadomienie dotyczące „podżegania do nienawiści lub wrogości”. W wywiadzie sprzed roku nawoływał do „usunięcia ze społeczeństwa antyszczepionkowców”.

- Uważam, że antyszczepionkowcy powinni zostać usunięci ze społeczeństwa w ogóle. Wyobraź sobie epidemię, człowiek zachorował na ospę lub dżumę, ale oświadcza: „Ale ja nadal będę chodzić do metra”. Dlaczego jest to konieczne? On sam choruje, a nawet zaraża innych. Uważam, że musimy działać bardziej rygorystycznie […]. Teraz przetrwa nie najsilniejszy, ale najmądrzejszy - to ten, który dostał szczepionkę – mówił Oleg Gazmanow.

Może dziwić fakt, że dopiero po roku ktoś zorientował się, że słowa piosenkarza były zdecydowanie nie na miejscu. Wielu internautów wietrzy spisek - być może ktoś chce utrudnić wyjazd artysty z Rosji.

Na razie Sergey Gvozdev, menadżer Olega Gazmanowa, zaprzeczył doniesieniom, jakoby piosenkarz starał się o izraelskie obywatelstwo. Sam artysta twardo milczy odnośnie afer, które wybuchły wokół niego.

loader
Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official