Zamknij

Rosja wyrzucona z Eurowizji 2022. Kraj nie wystąpi w konkursie w Turynie

25.02.2022 17:47
Eurowizja 2021 Rosja
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News (na zdjęciu Manizha, reprezentantka Rosji w 2021 roku)

Rosja została wyrzucona z Eurowizji 2022. Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o wykluczeniu kraju z tegorocznego konkursu w związku z inwazją na Ukrainę. Organizatorzy Eurowizji 2022 wydali oficjalne oświadczenie.

Eurowizja 2022 bez Rosji. Kraj został wykluczony z tegorocznego konkursu w związku z inwazją rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę. Europejska Unia Nadawców opublikowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Rosja wyrzucona z Eurowizji 2022. Kraj nie wystąpi w Turynie

Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o wykluczeniu Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie. Z powodu wojny w Ukrainie wiele europejskich państw nawoływało do wyrzucenia kraju z tegorocznej imprezy.

W sieci pojawiło się oficjalne oświadczenie Europejskiej Unii Nadawców, która wyrzuca Rosję z Eurowizji 2022 w związku z "bezprecedensowym kryzysem w Ukrainie". Organizacja konsultowała się w tej kwestii z publicznymi nadawcami.

Zarząd EBU podjął decyzję na podstawie dzisiejszej rekomendacji Grupy Referencyjnej oraz mając na uwadze regulamin imprezy i wartości Europejskiej Unii Nadawców. Decyzja jest wyrazem obaw, że w świetle bezprecedensowego kryzysu w Ukrainie włączenie Rosji naraziłoby konkurs na kompromitację – napisała EBU i dodała: "Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, jednoczy publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie".

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja w Turynie. Polskę reprezentować będzie Krystian Ochman z piosenką "River".

RadioZET.pl/eurovision.tv