Zamknij

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zostanie pochowany w drugą rocznicę śmierci

Piotr Krajewski
16.03.2022 12:44

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się 29 marca w Krakowie. Wybitny kompozytor zostanie pochowany dokładnie w drugą rocznicę śmierci. Urna z prochami będzie przeniesiona do Panteonu Narodowego w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Pogrzeb Krzysztof Pendereckiego będzie miał charakter państwowy.

Krzysztof Penderecki
fot. Justyna ROJEK/East News

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa i obostrzeniami nie było możliwości zorganizowania państwowego pogrzebu. Urna z prochami kompozytora była tymczasowo złożona w bazylice św. Floriana w Krakowie, a państwową uroczystość pożegnania artysty przełożono na drugą rocznicę śmierci.

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Znamy datę uroczystości państwowej

Władze Krakowa poinformowały oficjalnie, że pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i laureata czterech prestiżowych nagród Grammy, zostanie zorganizowany we wtorek, 29 marca.

Msza święta żałobna odbędzie się w bazylice św. Floriana i wezmą w niej udział rodzina i przyjaciela kompozytora. Stamtąd o godz. 11:00 wyruszy kondukt żałobny, do którego będą mogli dołączyć mieszkańcy Krakowa. Kondukt przejdzie trasą: bazylika św. Floriana, Droga Królewska przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzka, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się msza święta o godz. 12:00, w której wezmą udział najbliżsi kompozytora, a także przedstawicie władz państwowych i instytucji. Na placu św. Marii Magdaleny stanie telebim, na którym mieszkańcy Krakowa będą mogli śledzić pożegnanie kompozytora.

Prochy Krzysztofa Pendereckiego zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła przy ul. Grodzkiej, gdzie pochowani są m.in. Sławomir Mrożek i Adam Zagajewski.

RadioZET.pl/krakow.pl