Zamknij

Oto najpopularniejsi artyści w Polsce w 2022 roku. Jeden album króluje we wszystkich województwach

21.07.2022 14:50
Harry Styles/sanah/Rammstein
fot. SplashNews.com/East News/VIPHOTO/East News/Gonzales Photo/Avalon/REPORTER

Najpopularniejsi artyści w Polsce w pierwszej połowie 2022 wybrani. Wiemy, czyje albumy sprzedawały się przez ostatnie miesiące najlepiej. 

Koniec czerwca to moment podsumowań pierwszej połowy każdego roku. Na podstawie wyników sprzedaży jednej z największych sieci sklepów, które dystrybuują wydawnictwa muzyczne w Polsce, możemy sprawdzić, którzy artyści cieszyli się w naszym kraju największą popularnością.

Najpopularniejsi artyści w Polsce w 2022 roku. Wyróżnia się jeden album

Empik podsumował ostatnie 6 miesięcy i przedstawił listę swoich półrocznych muzycznych bestsellerów. Bestsellery Empiku to nagrody przyznawane m.in. w kategoriach muzycznych – premierowym płytom i utworom, na które „zagłosowało” najwięcej fanów. Liczy się każdy zakup płyty na dowolnym nośniku w salonach, w aplikacji i online oraz odtworzenia piosenek w aplikacji streamingowej Empik Music. Statuetki wędrują do tych rąk artystów, których muzyka była najchętniej wybierana w ciągu całego roku kalendarzowego, jednak na półmetku rywalizacji widać już potencjalnych faworytów do nagrody. Kto prowadzi w tej chwili?

Na muzycznej uczcie u sanah pojawiło się tysiące fanów. Jej trzeci album ma szansę powtórzyć sukces dwóch poprzednich – w połowie roku jest absolutnym numerem jeden w sprzedaży w całej Polsce. Po piętach artystce depcze jednak Harry Styles, który znajduje się w podobnym miejscu w solowej karierze. W tym roku polski rynek zawojował swoim trzecim krążkiem "Harry’s House”. Obok zespołu Rammstein Brytyjczyk jest w tej chwili jedynym zagranicznym kandydatem po statuetkę w kategorii Pop&Rock.

3c7026c2501b84e7ca6a633efcbd4a61
fot.

Warto jednak odnotować, że coraz bardziej mainstreamowy staje się w Polsce k-pop – ostatnia płyta koreańskiego boysbandu BTS "Proof” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, plasując tytuł na 7. miejscu muzycznych bestsellerów półrocza w kategorii Pop&Rock.

Najpopularniejsi artyści w Polsce w 2022: Czego słuchamy w streamingu?

Dominacja sanah widoczna jest także w streamingu. W półrocznym zestawieniu TOP5 najczęściej odtwarzanych premierowych utworów w Empik Music aż cztery pochodzą z ostatniego albumu sanah. To wykonania w duetach z: Kwiatem Jabłoni, Dawidem Podsiadło, Arturem Rojkiem oraz Igorem Herbutem. Czarnym koniem w wyścigu po statuetkę Bestsellera Empiku 2022 w kategorii Streaming może okazać się jednak pierwszy solowy singiel IGO, który dotychczas nagrywał z Bass Astral i Clock Machine. Dedykowana córeczce wokalisty "Helena” zajęła drugie miejsce w zestawieniu najchętniej słuchanych utworów w pierwszym półroczu 2022.

Na scenie hip-hopowej panuje wrzenie, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zaciekła walka o Bestsellera Empiku 2022 toczy się między takimi raperami jak Szpaku, Paluch, Jan Rapowanie czy OKI. W pierwszym półroczu na wyraźne prowadzenie w sprzedaży w kategorii Hip-Hop wysunął się jednak album artystów zrzeszonych w SBM Label – "Hotel Maffija 2”.

Zwycięzców tegorocznych zmagań o tytuł Bestsellera Empiku poznamy podczas gali transmitowanej na antenie TVN i streamingowanej na Facebooku 7 lutego 2023 roku.

Najchętniej kupowane winyle w Polsce w pierwszej połowie 2022 roku

Ciekawie prezentuje się lista najchętniej kupowanych płyt analogowych półrocza. Na 1. miejscu uplasował się album „Harry’s House”. Najwidoczniej w fanklubie Harry’ego Stylesa panuje wyjątkowe upodobanie do tego nośnika – jest to bowiem jedyna tegoroczna premiera w TOP5. Poza nią na podium zestawienia znalazły się kultowe i znane od lat pozycje: albumy duetu Kayah&Bregović i „Miłość w czasach popkultury” Myslovitz. Popularność tych dwóch tytułów na winylach trwa już od dłuższego czasu – w analogicznym okresie ubiegłego roku te dwa krążki zajmowały odpowiednio 1. i 2. miejsce na liście bestsellerów. W tym roku bardzo wiele osób poszukujących nostalgicznych nagrań zdecydowało się także na exclusive Empiku – składankę z największymi przebojami Zbigniewa Wodeckiego.

Zestawienie najpopularniejszych płyt CD dostarcza kolejnych dowodów na niepodważalny sukces sanah. Aż trzy albumy – "Uczta”, "Irenka” i "Królowa dram” – znalazły się w czołówce listy. Co ciekawe, wybory muzyczne nie różnią się między poszczególnymi regionami Polski – nowa płyta artystki jest niekwestionowanym numerem 1, od morza aż do Tatr. Ponadto, w pierwszej połowie 2022 roku nadal bardzo dobrze radził sobie również koncertowy krążek Męskie Granie Orkiestry 2021.

953031ef647b2e1594b1f2c207ba086b
fot.