Zamknij

Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska i inni w specjalnym koncercie ku pamięci Andrzeja Zauchy

Joanna Chojnacka
21.06.2021 12:57
Michał Szpak
fot. VIPHOTO/East News

Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska i Kuba Badach i inni pojawią się na specjalnym koncercie poświęconym twórczości Andrzeja Zauchy. To już XIII edycja festiwalu "Serca bicie".

Michał Szpak, Małgorzata Ostrowska i Kuba Badach – to tylko część gwiazd, które zmierzą się z repertuarem kultowego polskiego artysty podczas koncertu galowego XIII Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie”. We wtorek 22 czerwca w bydgoskiej Operze Nova zabrzmią jego najpopularniejsze i te mniej znane utwory, zaprezentowane także przez młodych zdolnych wokalistów. Bilety na wydarzenie zostały wyprzedane.

Festiwal Pamięci Andrzeja Zuchy "Serca bicie". Kiedy? Gdzie?

Za inicjatywą stoi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor festiwalu, który odbywa się od 2009 roku. Imprezę organizuje Fundacja "Serca bicie". Festiwal przyciąga wielu zdolnych artystów, którzy biorą udział w towarzyszącym mu konkursie.

W tym roku liczba zgłoszeń była rekordowa. W półfinale wystąpiły 22 osoby, z których wybrano finałową piątkę – ta zaprezentuje się podczas koncertu galowego. O złotą, srebrną i brązową nagrodę, a także wyróżnienie od publiczności powalczą Adela Konop, Rafał Kozok, Mikołaj Macioszczyk, Grzegorz Margas i Marta Słociak-Wiszniewska.

Jak twierdzi Krzysztof Wolsztyński:

Andrzej Zaucha, w tamtych czasach, gdy był bardzo rozpoznawalną gwiazdą, został niedoceniony. Nie zrobił takiej kariery, jaką mógł, jak wiele innych wypromowanych osób, które było dużo słabszymi wokalistami. Dzisiaj wiele osób sięga po jego piosenki – zwłaszcza młodzi. Oni wyciągnęli i zaprezentowali takie utwory, które rzadko się śpiewało.

Wpływ na to mógł mieć Janusz Szrom, który w jednym miejscu zebrał wszystkie utwory artysty. O jakości konkursu najlepiej świadczą jego dotychczasowi laureaci – wśród nich znajduje się Daria Zawiałow czy Tadeusz Seibert.

Festiwal Pamięci Andrzeja Zuchy "Serca bicie". Kto wystąpi?

Na scenie prócz wspomnianych Ostrowskiej, Szpaka i Badacha pojawią się Kasia Moś, Michał Kaczmarek, Dominika Jaszczyńska i Paweł Wolsztyński. Dodatkowo ciekawe interpretacje utworów patrona Festiwalu zaprezentują goście z zagranicy. Wszystkim artystom podczas występów będzie towarzyszyć band pod kierunkiem Pawła Tomaszewskiego. Koncert galowy w Operze Nova poprowadzą dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

W tym roku festiwal odbędzie się w kilku miejscach w Polsce. Pierwszy wyjazdowy występ zaplanowano na 7 sierpnia w Świnoujściu. Artyści zaprezentują się tam w tym samym składzie, z jedną zmianą – Kubę Badacha zastąpi Piotr Cugowski. Dzień wcześniej w tym mieście zaprezentowane zostaną utwory, do których teksty napisał Jacek Cygan, a dzień później piosenki Marka Grechuty. Wiadomo też, że Festiwal zawita 29 sierpnia do Torunia, a także 10 października do Krakowa – dokładnie 30 lat po śmierci Zauchy.

Terminarz trasy, póki co nie jest jeszcze zamknięty.