Zamknij

Loretta Lynn nie żyje. Legenda country miała 90 lat

05.10.2022 08:50

Loretta Lynn nie żyje. Legendarna amerykańska piosenkarka country doczekała się filmowej biografii. "Córka górnika" otrzymała 7 nominacji do Oscara.

Loretta Lynn
fot. GP/MPI/Capital Pictures/Capital Pictures/East News

Loretta Lynn nie żyje. Artystka była ikoną country. W swojej twórczości otwarcie mówiła o ubóstwie i innych zmaganiach kobiet. W piosence "Coal Miner's Daughter" opowiedziała o swoim życiu.

Loretta Lynn nie żyje. Ikona country miała 90 lat

Wokalistka zmarła w swoim domu w Hurricane Mills w stanie Tennessee. O jej śmierci poinformowała rodzina. Lynn miała 90 lat.

W oświadczeniu bliskich piosenkarki czytamy:

Nasza droga mama, Loretta Lynn zmarła spokojnie dzisiaj rano, śpiąc w swoim domu, na ukochanym ranczu w Hurricane Mills.

Lynn była jedną z najbardziej wpływowych piosenkarek w historii muzyki country. Artystka pisała o swoim życiu i zmaganiach przez długi czas trwania 60-letniej kariery. Opowiadała o sobie zarówno w piosenkach jak i autobiografii wydanej w 1976 roku.

Loretta Lynn nie żyje. Kim była legendarna artystka?

Książka stała się hitem. Na jej podstawie nakręcono film z 1980 roku pod tytułem "Córka górnika". Sissy Spacek otrzymała Oscara za rolę Lynn, produkcja miała szansę na aż 7 prestiżowych statuetek.

Piosenkarka pisała utwory z punktu widzenia silnej kobiety i jej życia w męskim świecie. Hity takie jak "The Pill" ze swoim feministycznym przekazem były w muzyce country w czasach Lynn czymś nowym. Artystka nagrała również przeboje takie jak "Don't Come Home a Drinkin", "Fist City”, "You Ain't Woman Enough” czy "One's On The Way".

Urodzona jako Loretta Webb, Lynn była córką górnika, który zmarł na chorobę płuc w wieku 52 lat. Miała zaledwie 13 lat, kiedy poślubiła mężczyznę, którego nazywała Doo lub Doolittle. Szybko nauczyła się gry na gitarze i zaczęła śpiewać i występować w lokalnych knajpach. Swoją pierwszą piosenkę "I'm a Honky Tonk Girl" nagrała w 1960 roku.

Artystka występowała i nagrywała aż do lat 80. W 2004 roku podjęła współpracę z rockowym muzykiem Jackiem Whitem na albumie "Van Lear Rose", który zdobył dwie nagrody Grammy. Lynn ma na koncie trzy wspomniane nagrody i 18 nominacji.

RadioZET.pl/Deadline