Zamknij

Krzysztof Krawczyk bohaterem musicalu "Chciałem być". Kto zagra wokalistę? Kiedy premiera?

Joanna Chojnacka
09.09.2021 11:59
Krzysztof Krawczyk bohaterem musicalu "Chciałem być". Kto zagra wokalistę? Kiedy premiera?
fot. ---

Krzysztof Krawczyk zostanie uczczony musicalem "Chciałem być". Prapremiera spektaklu odbędzie się w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Kto wcieli się w rolę legendarnego piosenkarza?

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Chociaż od tego czasu minęło już niemal pół roku, fani artysty nadal nie mogą odżałować tej straty, a kolejni twórcy starają się uczcić pamięć muzyka. Powstają kolejne murale z wizerunkiem wokalisty, a także specjalny musical, który opowie o życiu gwiazdora.

Krzysztof Krawczyk bohaterem musicalu "Chciałem być". Kiedy premiera?

Prapremiera spektaklu "Chciałem być" odbędzie się 11 września w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W sztuce napisanej i wyreżyserowanej przez Michała Siegoczyńskiego w rolę charyzmatycznego artysty wcieli się Mariusz Ostrowski.

Jak opowiada w rozmowie z PAP Siegoczyński:

Krzysztof Krawczyk jest tak pojemnym hasłem, że sięgnięcie po jego biografię było dla mnie gestem oczywistym. Zrobiłem już kilka spektakli biograficznych — także o gwiazdach, m.in. o Elvisie Presleyu - i zawsze interesuje mnie bardziej pozycja człowieka, który słucha i projektuje niesamowite życie na osobę, która jest po tej drugiej stronie. Jak zaczynam pracę, to przerzucam kładkę i wchodzę w czyjeś życie, które jest pełne łez, bólu, śmiechu i czegoś takiego zwykłego. Przekroczenie tej granicy, działanie na siebie tych dwóch światów, jest dla mnie najciekawsze.

Zdaniem reżysera "Chciałem być" to historia wzlotów i upadków Krawczyka, jego wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. Spektakl ma objąć również życie emocjonalne i duchowe artysty, które również było bogate i warte uwagi.

"Chciałem być" - musical poświęcony Krzysztofowi Krawczykowi wkrótce w Łodzi

Na scenie pojawią się postaci związane z życiem prywatnym piosenkarza — m.in. jego żony, syn, ale także osoby ze świata artystycznego — jak Krzysztof Klenczon, z którym Krawczyk rozmawiał niedługo przez tragiczną śmiercią lidera Czerwonych Gitar albo Jarosław Kukulski, którego spotyka po utracie przez niego żony Anny Jantar.

W rolę Krawczyka wcieli się Mariusz Ostrowski, który opowiedział o swoim zadaniu słowami:

Spektakl opisuje życie piosenkarza od jego narodzin do śmierci, aczkolwiek nie odbywa się to chronologicznie. Nie prowadzimy postaci śp. Krzysztofa w sposób linearny, są sceny z różnych etapów jego życia, ale przez cały czas ja mam tylko jeden kostium.

Aktor przyznaje, że największe wyzwanie stanowił dla niego wokal Krawczyka.

Dopiero kiedy zbliżałem się do kopiowania głosu pana Krzysztofa, zacząłem orientować się, jak wspaniałym był wokalistą. Był też profesjonalistą — jego piosenki są bardzo różnorodne, jeśli chodzi o stylistykę śpiewu i techniki wokalne. To najbardziej spędzało mi sen z powiek — jak zbliżyć się do jego prawdziwego głosu.

Dyrektorka Teatru Powszechnego Ewa Pilawska wyznała, że próby do spektaklu rozpoczęły się jeszcze za życia muzyka. Artysta miał być obecny na premierze, a w planach było też spotkanie z gwiazdorem i realizatorami sztuki.

Jak opowiada Pilawska:

Pierwsza prezentacja miała odbyć się w maju, ale przesunęliśmy ją na wrzesień. Rozpoczynając próby, nikt z nas nie pomyślał nawet o tym, że Krzysztof Krawczyk nie będzie mógł być obecny na prapremierze. Ze względu na śmierć artysty oraz ze względu na szacunek dla wdowy, syna i bliskich zmieniliśmy termin prapremiery.

Na prapremierze "Chciałem być" pojawi się między innymi żona Krzysztofa Krawczyka, jego syn oraz przyjaciele.

Zobacz też: Światowe gwiazdy muzyki, które mają polskie korzenie. Nie brakuje wielkich nazwisk [ZDJĘCIA] 

RadioZET.pl/PAP