Zamknij

Kanye West na Paris Fashion Week w bluzie z Janem Pawłem II. Na plecach napis "White Lives Matter"

04.10.2022 11:17

Kanye West pokazał się na tegorocznym Paris Fashion Week w kontrowersyjnym ubraniu. Na przodzie bluzy zaprezentował Jana Pawła II, z tyłu - rasistowskie hasło.

Kanye West
fot. Pichichipixx / SplashNews.com/East News

Kanye West wziął udział w tegorocznym Paris Fashion Week. Znany raper otworzył pokaz Balenciagi, który skupiał się na indywidualnym podejściu do skórzanych ubrań. Potem zaprezentował własną kolekcję.

Kanye West w bluzie z Janem Pawłem II. Na plecach "White Lives Matter"

W pokazie Yzy Szn 9 transmitowanym na YouTubie wzięła udział między innymi Naomi Campbell. W wywiadzie z "Vogue", artysta wyjaśnił koncepcję stojącą za jego kolekcją:

To po prostu ludzie. Z tej samej planety. Czasami w liceum wydaje się, że tu nie pasujesz. Sytuacje takie jak ta, dają możliwość, żeby się spotkać i wyrazić siebie.

Zobacz także

Uwagę mediów i komentujących pokaz najbardziej przykuła stylizacja samego Kanyego Westa, który pojawił się na wybiegu w kontrowersyjnym longsleevie.

Ye promuje rasistowskie hasła na Paris Fashion Week?

Na plecach Ye można było przeczytać hasło "White Lives Matter", które jest odpowiedzią na międzynarodowy ruch walczący o prawa osób czarnoskórych oraz podkreślanie sprzeciwu wobec rasizmu systemowego.

Jak zauważa redakcja "Rolling Stone", Liga Antydefamacyjna, amerykańska organizacja, jedna z najważniejszych i najstarszych na świecie, której celem jest walka z uprzedzeniami i nienawiścią wobec Żydów, definiuje hasło z bluzy Westa jako "mowę nienawiści".

Jak czytamy w definicji hasła:

To wyrażenie białej supremacji, które powstało w 2015 roku jako odpowiedź na ruch BLM. Hasła używają przede wszystkim członkowie Aryan Renaissance Society z Teksasu. Do 2016 słowa były promowane także przez członków Ku Klux Klanu.

Na przodzie bluzy West zaprezentował grafikę, która również budzi kontrowersje. Widzimy tam podobizny Jana Pawła II, które stylistyką nawiązują do lat 90. Na ubraniu znalazło się również hasło "Seguiremos Tu Ejemplo", co można tłumaczyć jako "Podążamy za Twoim przykładem".

loader

RadioZET.pl/pitchfork.com