Zamknij

Janusz Kępski nie żyje. Stan Borys pożegnał twórcę wielkiego hitu. "Mój ukochany kompozytor"

21.06.2022 10:27
Stan Borys
fot. screen: YouTube

Janusz Kępski nie żyje, w wieku 86 lat zmarł uznany polski kompozytor, twórca wielu polskich przebojów. Pożegnał go między innymi Stan Borys, dla którego napisał wielki hit "Jaskółka uwięziona".

Janusz Kępski nie żyje. Znany kompozytor zmarł w wieku 86 lat

Janusz Kępski nie żyje. W wieku 86 lat zmarł jeden z najbardziej uznanych polskich kompozytorów, pianistów i dyrygentów, twórca, bez którego nie powstałoby wiele polskich przebojów. Był między innymi kierownikiem muzycznym grup Partita i Filipinki i założycielem zespołu Portrety, współpracował także z wieloma innymi artystami. Komponował dla takich gwiazd jak Jerzy Połomski, Zdzisława Sośnicka, Andrzej Dąbrowski czy Stan Borys. To właśnie dla ostatniego z wymienionych napisał muzykę do największego przeboju piosenkarza "Jaskółka uwięziona".

Artysta pożegnał Janusza Kępskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na profilu Borysa na Facebooku pojawił się post, w którym poinformował o śmierci 86-latka.

- Dziś otrzymałem bardzo smutną wiadomość, że odszedł mój ukochany kompozytor „Jaskółki uwięzionej„ Janusz Kępski. Przesyłam dla rodziny Janusza kondolencje i cześć Jego pamięci - napisał.

Janusz Kępski nie żyje. Twórca "Jaskółki uwięzionej" miał 86 lat

Janusz Kępski był także uznanym kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Jego dzieła możemy usłyszeć w takich filmach jak "Uciec jak najbliżej", "Szwedzi w Warszawie" i "Misjonarze", pojawiały się także w spektaklach i widowiskach muzycznych "Poskromienie złośnicy", "Oszalały Herakles" czy "Dwa miecze". Wielokrotnie nagradzamy, otrzymał między innymi nagrodę dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1973 za piosenkę "Jaskółka uwięziona" i nagrodę w konkursie na piosenkę o Warszawie za utwór "Kamienne schodki".

Rodzinie i bliskim Janusza Kępskiego składamy wyrazy współczucia.