Zamknij

James Rado nie żyje. Był współtwórcą przełomowego musicalu "Hair"

23.06.2022 09:00
James Rado
fot. Theater Talk Archive/YouTube

James Radio nie żyje. Wszechstronny artysta był najbardziej znany jako współtwórca kultowego musicalu "Hair" z 1967 roku. Zdobył 11 nagród Grammy.

James Rado nie żyje. James Alexander Radomski był amerykańskim aktorem, dramaturgiem, reżyserem oraz kompozytorem. Zasłynął dzięki przełomowemu rockowemu musicalowi "Hair: The American Tribal Love-Rock Musical", którego był współtwórcą.

James Rado nie żyje. Artysta miał 90 lat

James Rado odszedł 21 czerwca 2022 roku w wieku 90 lat. Zmarł w spokoju w otoczeniu swoich najbliższych. Przyczyną śmierci było zatrzymanie krążenia.

Tragiczną wiadomość przekazała wieloletnia przyjaciółka artysty, publicystka Merle Frimark.

James Rado nie żyje. Kim był artysta?

Rado urodził się w Los Angeles, a dorastał w Rochester i Waszyngtonie. Na studiach zaczął pisać piosenki i został autorem kilku spektakli muzycznych. Kiedy przeniósł się do Nowego Jorku, rozpoczął studia aktorskie, jednak nadal pisał piosenki, które nagrywał z zespołem James Alexander and the Argyles.

Pierwszy raz na Broadwayu pojawił się w 1963 roku z "Marathon '33". 3 lata później zagrał Ryszarda Lwie Serce w produkcji "The Lion in Winter" Jamesa Goldmana.

W 1964 roku zagrał w sztuce "Hang Down Your Head and Die", gdzie pojawił się także Gerome Ragni. Dało to początek ważnej dla musicalu znajomości.

Pod koniec 1964 roku Rado I Ragni byli już dobrymi przyjaciółmi, którzy zaczęli wspólnie pracować nad musicalem "Hair". Premiera kultowego dzisiaj dzieła miała miejsce na Broadwayu w kwietniu 1968 roku. Musical stał się prawdziwą sensacją.

Dzieło jest uznawane za pierwszy w historii musical rockowy. Wzbudziło ogromne kontrowersje zarówno tematyką jak i formą. Musical był przepełniony nagością, tematyką rewolucji seksualnej, narkotyków i wolnej miłości. Utwory ze sztuki stały się hymnami ówczesnego pokolenia.

Rado po sukcesie "Hair" nadal był aktywnym twórcą kolejnych produkcji i zostało tak do jego śmierci. Nadzorował produkcje "Hair" na całym świecie, tworzył spektakle takie jak "American Rainbow" czy "Sun". W 2009 roku trafił do Songwriters Hall of Fame.