Zamknij

Guitar Shorty nie żyje. Był legendarnym gitarzystą bluesowym, inspirował Jimiego Hendrixa

Joanna Chojnacka
22.04.2022 08:48

Guitar Shorty nie żyje. Muzyk był legendarnym gitarzystą bluesowym z przeszło 60-letnim stażem. Artysta miał duży wpływ na kształtowanie stylu Jimiego Hendrixa. 

Guitar Shorty
fot. jorjunkel/YouTube

Guitar Shorty nie żyje. David William Kearney, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Shorty'ego, był amerykańskim gitarzystą bluesowym, wokalistą oraz autorem tekstów. Artysta nagrywał oraz koncertował od lat 50. i miał ogromny wpływ na kolejne pokolenia gitarzystów.

Guitar Shorty nie żyje. Legendarny gitarzysta miał 87 lat

Jak przekazali mediom przedstawiciele muzyka, Kearney zmarł 20 kwietnia w swoim domu w Los Angeles. Wytwórnia płytowa Alligator, z którą współpracował, oświadczyła, że gitarzysta odszedł z przyczyn naturalnych.

Przez przeszło 60 lat kariery koncertował z artystami takimi jak Ray Charles, Guitar Slim i Sam Cooke.

Guitar Shorty nie żyje. Kim był artysta?

Młody Kearney chwycił za gitarę pod wpływem swoich idoli - B.B. Kinga, Guitar Slima i T-Bone'a Walkera. Jako nastolatek dołączył do orkiestry Waltera Johnsona, gdzie ze względu na niski wzrost zyskał swój dożywotni przydomek.

Po trasie koncertowej z Samem Cookiem Kearney osiadł w Seattle. Tam poznał młodego, aspirującego gitarzystę - Jimiego Hendrixa, na którego wywarł ogromny wpływ.

Po przeprowadzce do Los Angeles na początku lat 70. Guitar Shorty stał się muzykiem, który regularnie rozgrzewał publiczność przed występami innych legend bluesa. Udało m się poznać wielu idoli z dzieciństwa.

Ostatni album artysty "Trying to Find My Way Back" ukazał się w 2019 roku.

RadioZET.pl/guitarworld.com