Zamknij

Eurowizja 2022: dlaczego Australia występuje w konkursie? Znamy odpowiedź

14.05.2022 08:05
Eurowizja Australia dlaczego występuje w Konkursie Piosenki Eurowizji
fot. eurovision.tv

Dlaczego Australia występuje na Eurowizji i Eurowizji Junior? Leżące poza Europą państwo bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2015 roku. Mimo że w tym roku wystąpi na eurowizyjnej scenie już po raz siódmy wciąż wiele osób zastanawia się, czemu Australia jest na Eurowizji. Wyjaśniamy.

Eurowizja: dlaczego Australia występuje w konkursie?

Eurowizja to słynna europejska impreza muzyczna organizowana nieprzerwanie od 1956 roku. Zgodnie z jej regulaminem uczestnikiem Eurowizji może być nadawca publiczny z państwa, które należy do Europejskiej Unii Nadawców.

Czemu Australia występuje na Eurowizji, choć nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców? W 2014 roku australijska piosenkarka Jessica Mauboy pojawiła się jako gość specjalny konkursu w Kopenhadze.

Zobacz: Eurowizja 2022: finał z Polską. RELACJA na żywo i WYNIKI live [SOBOTA, 14.05]

Rok później Australia otrzymała po raz pierwszy prawo startu w Konkursie Piosenki Eurowizji i Eurowizji dla Dzieci. Organizatorzy jubileuszowej 60. edycji postanowili jednorazowo zaprosić kraj do udziału w finale imprezy.

Dlaczego Australia jest na Eurowizji? Od kilkudziesięciu lat impreza cieszy się tam wielką popularnością. Mimo dużej różnicy czasowej miliony Australijczyków traktuje ten europejski konkurs jak własną tradycję i każdego roku śledzi go z ogromnym zaciekawieniem. Występ w 2015 roku miał być nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za wsparcie i zaangażowanie. Debiutancki udział państwa okazał się wielkim sukcesem, co skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Australii do rywalizacji w imprezie. Od tamtej pory kraj pojawia się regularnie w stawce konkursowej.

W roli uczestnika Australia wystąpiła na Eurowizji pięciokrotnie. Kraj ten aż cztery razy kończył konkurs w najlepszej dziesiątce. W 2021 roku zaliczył jednak najgorszy wynik w historii swoich startów - piosenkarka Montaigne zajęła dopiero 14. miejsce w półfinale i po raz pierwszy Australia nie awansowała do finału.

W 2022 roku reprezentantem Australii jest Sheldon Riley.

Co, jeśli Australia wygra Eurowizję?

Co się stanie, jeśli Australia wygra Eurowizję? Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji zwycięskie państwo zostaje organizatorem kolejnego konkursu. W 2015 roku ustalono jednak oficjalnie, że ewentualne zwycięstwo Australii nie będzie oznaczać organizacji imprezy na innym kontynencie. Jeśli Australia wygra kiedykolwiek Eurowizję, publiczny nadawca z tego kraju będzie współorganizował konkurs w jednym z europejskich miast.

Eurowizja Polska Ich Troje Edyta Górniak Michał Szpak
6 Zobacz galerię
fot. Youtube screen / Eurovision 2003, e-gorniak.com Edyta Górniak, Eurovision Song Contest

RadioZET.pl/PK