Zamknij

Eurowizja: ten kraj wróci do konkursu? Była reprezentantka zapowiada: "Nikt mnie nie powstrzyma"

02.06.2021 14:17
Eurowizja
fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Andora wróci na Eurowizję? Być może wiele osób już tego nie pamięta, ale niewielki kraj wystąpił kilkukrotnie w konkursie. Od ostatniego eurowizyjnego występu Andory minęło już jednak ponad 10 lat, więc niektórzy fani zastanawiają się, czy państwo pojawi się jeszcze kiedykolwiek w imprezie. Nadzieję rozbudziły słowa ostatniej reprezentantki Andory, która opublikowała intrygujący wpis.

Eurowizja 2021 za nami – po raz pierwszy od ponad 30 lat konkurs wygrał Włochy, które reprezentował rockowy zespół Maneskin.

W Eurowizji wystąpiło dotąd ponad 50 państw, ale niektóre z nich już od dłuższego czasu nie pojawiają się w imprezie. Jednym z takich krajów jest Andora, która po raz ostatni wzięła udział w konkursie w 2009 roku. Wielu fanów ma nadzieję, że niewielkie księstwo powróci do rywalizacji. Liczy na to też Susanne Georgi. Ostatnia reprezentantka Andory opublikowała wpis, który zaintrygował internautów.

Eurowizja 2021: wyniki finału będą zmienione? Doszło do złamania regulaminu?

Eurowizja 2022: Andora wróci do konkursu?

Władze RTVA, andorskiego nadawcy publicznego, poinformowały, że Andora nie planuje wracać na Eurowizję. Była reprezentantka Susanne Georgi nie poddaje się i ma nadzieję na powrót kraju do konkursu. Opublikowała wpis w mediach społecznościowych, który rozbudził nadzieje fanów.

Cały czas staram się znaleźć najlepsze rozwiązanie, by Andora wróciła na Eurowizję 2022. Nic i nikt nie powstrzyma mnie, gdy włączam tryb wojownika. Obiecuję, że jestem w 100 procentach zdeterminowana, by osiągnąć efekt – cytuje Georgi Eurowizja.org.

Jak informuje portal, RTVA zareagowała na słowa piosenkarki i potwierdziła, że Andora nie weźmie udziału w Eurowizji 2022, która odbędzie się we Włoszech. Czy Susanne Georgi uda się w końcu przekonać władze telewizji? To pewnie mało prawdopodobne, ale warto próbować.

Susanne Georgi to ostatnia reprezentantka Andory na Eurowizji. W 2009 roku zajęła 15. miejsce w półfinale. Niewielkie księstwo wystąpiło w konkursie sześć razy, ale nigdy nie zdołało awansować do finału.

Eurowizja 2022: gdzie i kiedy się odbędzie konkurs? Włoskie miasta już zgłaszają kandydatury

Eurowizja: które kraje zrezygnowały z udziału w konkursie?

Większość państw regularnie występuje w Eurowizji. Są jednak też takie, które przez kłopoty finansowe, małe zainteresowanie konkursem czy inne powody podjęły decyzję o rezygnacji z imprezy.

Oprócz wspomnianej już Andory, w Konkursie Piosenki Eurowizji brały kiedyś również udział: Luksemburg, Monako, Słowacja, Bośnia i Hercegowina, Turcja, a nawet Maroko.

Podczas Eurowizji 2021 nie zobaczyliśmy także Armenii, Węgier, Czarnogóry czy Białorusi, której nieobecność w konkursie będzie najprawdopodobniej długa. Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję o zawieszeniu państwa w prawach członkowskich. Decyzja EBU w sprawie Białorusi jest związana z sytuacją polityczną w kraju i łamaniem standardów dziennikarskich.

RadioZET.pl/eurowizja.org