Zamknij

Eurowizja 2023: gdzie w Wielkiej Brytanii odbędzie się konkurs? Ujawniono listę miast

12.08.2022 11:08
Sam Ryder
fot. AP/Associated Press/East News

Eurowizja 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Choć kraj nie wygrał tegorocznego konkursu, Europejska Unia Nadawców nie zdecydowała się organizować imprezy w Ukrainie ze względów bezpieczeństwa. Brytyjski nadawca BBC ogłosił listę siedmiu miast, które powalczą o organizację Eurowizji 2023.

Eurowizja 2023 zostanie zorganizowana w Wielkiej Brytanii, ale przy tworzeniu konkursu brytyjski nadawca BBC będzie współpracował z ukraińską telewizją. Przypomnijmy, że tegoroczną imprezę po raz trzeci wygrała Ukraina. Niestety, w związku z trwającą tam wojną Europejska Unia Nadawców nie wyraziła zgody na organizację konkursu za naszą wschodnią granicą.

W finale Eurowizji 2022 drugie miejsce zajął reprezentant Wielkiej Brytanii, Sam Ryder. EBU zdecydowała się więc zaproponować BBC bycie gospodarzem konkursu. Nadawca przyjął ofertę i właśnie ujawnił listę siedmiu miast, które ubiegają się o organizację.

Zobacz także

Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii. Ujawniono listę miast, które walczą o organizację konkursu

Brytyjski nadawca BBC opublikował w piątek shortlistę z siedmioma miastami, które starają się o organizację Eurowizji 2023. Teraz każde z nich będzie musiało spełnić odpowiednie warunki, aby móc zostać gospodarzem najpopularniejszego muzycznego konkursu na świecie.

Lista miast w Wielkiej Brytanii, które chcą organizować Eurowizję 2023:

  • Birmingham
  • Glasgow
  • Leeds
  • Liverpool
  • Manchester
  • Newcastle
  • Sheffield

Jak ujawniło BBC, chęć organizacji Eurowizji 2023 wyraziło łącznie dwadzieścia miast z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, ale nadawca wybrał tylko siedem najlepszych ofert z lokalizacjami, które mają realne możliwości na organizację tak dużego wydarzenia. Gospodarza konkursu poznamy jesienią.

Co ciekawe, będzie to już dziewiąty raz, kiedy Wielka Brytania zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji. Żaden inny kraj nie był tak często gospodarzem imprezy. Po raz ostatni Eurowizja odbyła się tam w 1998 roku – wydarzenie organizowano w Birmingham.

Dokładna data Eurowizji 2023 nie jest znana. Wiadomo jednak, że konkursu zostanie zorganizowany w maju. Jak podaje portal Eurowizja.org, imprezę poprowadzą prezenterzy z Ukrainy.

Zobacz także

RadioZET.pl/eurovision.tv