Zamknij

Eurowizja 2022: znamy uczestników polskich preselekcji. TVP ujawniła 10 kandydatów

14.02.2022 15:00

Uczestnicy polskich preselekcji do Eurowizji 2022 ujawnieni. TVP ogłosiła w piątkowym "Pytaniu na śniadanie" nazwiska 10 kandydatów, którzy powalczą w publicznych eliminacjach o reprezentowanie Polski w konkursie w Turynie. Kto wystąpi w polskich preselekcjach do Eurowizji 2022 i kiedy odbędą się eliminacje? Sprawdźcie poniżej.

Daria Marx Krystian Ochman Lidia Kopania
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News, mat. prasowe, TRICOLORS/East News

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja w Turynie. Początkowo Telewizja Polska miała wybrać reprezentanta Polski wewnętrznie i ujawnić jego nazwiska do 2 stycznia. Termin został jednak przesunięty na 15 stycznia.

Ostatecznie TVP niespodziewanie zmieniła sposób wyboru artysty. Po raz kolejny odbędą się publiczne preselekcje, które wyłonią reprezentanta Polski na Eurowizję 2022. W "Pytaniu na śniadanie" ujawniono wszystkich kandydatów biorących udział w eliminacjach. Kto z nich wygra?

Eurowizja 2022: polskie preselekcje – kandydaci. TVP ujawniła uczestników eliminacji

Znamy szczegóły polskich preselekcji do Eurowizji 2022. W eliminacjach do konkursu w Turynie wystąpi 10 kandydatów. Zwycięzca zostanie wybrany w głosowaniu jury i widzów. Okazuje się, że na liście kandydatów nie znalazła się Doda, która chwaliła się w czwartek w mediach społecznościowych wysłaniem zgłoszenia do TVP. Zgodnie z regulaminem przygotowanym przez TVP, termin zgłoszeń utworów miał minąć w listopadzie.

W stawce polskich preselekcji do Eurowizji 2022 pojawi się m.in. zwycięzca "The Voice of Poland" Krystian Ochman, autorka przeboju "Paranoia" Daria Marx czy znany z zespołu 4Dreamers Kuba Szmajkowski. W eliminacjach weźmie udział także była reprezentantka Polski, czyli Lidia Kopania. Piosenkarka pojawiła się na Eurowizji 2009 z utworem „I Don’t Wanna Leave”. Ballada przepadła jednak w konkursie i nie przypadła do gustu widzom. Reprezentantka Polski zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale i nie awansowała do finału. 

Poniżej pełna lista uczestników polskich preselekcji do Eurowizji 2022 i tytuły zgłoszonych piosenek:

Zobacz: Eurowizja 2022: wszystkie polskie piosenki z preselekcji [POSŁUCHAJ]

loader

Eurowizja 2022: polskie preselekcje. Kiedy i gdzie odbędą się eliminacje do konkursu?

Polskie preselekcje do Eurowizji 2022 odbędą się w sobotę, 19 lutego w siedzibie TVP w Warszawie.

W lutym poznamy 25. reprezentanta w historii startów Polski w Eurowizji. Dwanaście razy polscy uczestnicy konkursu byli wybierani wewnętrznie przez komisję powołaną przez TVP. W tym roku po raz trzynasty reprezentant Polski zostanie wyłoniony w publicznych eliminacjach.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Polskę reprezentował Rafał Brzozowski. Niestety, wokalista i prezenter TVP nie zachwycił Europy i nie zdołał awansować do finału. Zajął 14. miejsce w drugim półfinale Eurowizji 2021.