Zamknij

Eurowizja 2022: afera na Ukrainie. Jeden z artystów został zdyskwalifikowany z selekcji

25.01.2022 08:47
Eurowizja
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Eurowizja 2022. Emocje związane z 66. Konkursem Piosenki Eurowizji rosną. Jeden z uczestników ukraińskich selekcji złamał regulamin i został zdyskwalifikowany.

Eurowizja 2022 została zaplanowana na 10-14 maja, a tegorocznym gospodarzem po wygranej Maneskin będą Włochy. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour w Turynie, a o tytuł zwycięzcy powalczy 41 państw, w tym Polska. TVP ujawniła już kandydatów preselekcji, którzy mają szansę na wyjazd do Włoch.

Eurowizja 2022. Uczestnik selekcji na Ukrainie zdyskwalifikowany

Swoich reprezentantów wybrało na razie 8 państw. W większości nadal trwają selekcje, które budzą coraz większe emocje. Afera związana z Eurowizją wybuchła jeszcze przed ostatecznym werdyktem na Ukrainie.

24 stycznia ukraiński nadawca publiczny ogłosił ośmiu uczestników selekcji, którzy mieli wziąć udział w Vidbiru - etapie selekcji, który działa na Ukrainie od 2016 roku. Zaledwie kilka godzin później lista się zdezaktualizowała. Jak podaje UA:PBC, jeden z artystów złamał regulamin konkursu.

Laud zdyskwalifikowany z selekcji na Ukrainie. Piosenka "Head Under Water" łamie regulamin

Wśród muzyków, którzy zgłosili się do selekcji na Ukrainie, znalazł się dobrze znany fanom konkursu - Laud. Wokalista brał udział w ukraińskich selekcjach już dwa razy. W tym roku zgłosił się do rywalizacji z piosenką "Head Under Water" i został wybrany do Vidbiru.

ezembed

Okazało się jednak, że piosenka łamie regulamin zarówno Konkusu Piosenki Eurowizji jak i ukraińskich selekcji. Jak czytamy na Eurowizja.org, utwór w nieco innej formie ukazał się w 2018 roku na kanale Daniela Botinga. Do rywalizacji mogą jednak zostać dopuszczone wyłącznie utwory opublikowane po 1 września roku poprzedzającego Eurowizję.

Komisja zdyskwalifikowała artystę. Laud postanowił odnieść się do decyzji na swoim Instagramie, gdzie opublikował wideo z pierwszego nagrania "Head Under Water" z 2018 roku. Artysta podkreślił, że wówczas kompozycja nie była jeszcze ukończona, a przez następne 4 lata przeszła wiele zmian. Oficjalnie została opublikowana w grudniu 2021 roku.

Laud zauważa w swoim poście, że w podobnej sytuacji był Duncan Laurence, który wygrał Eurowizję 2019. Jego utwór "Arcade" w dawnej wersji również znalazł się w sieci na długo przed jego wyjazdem na konkurs. Ukraiński piosenkarz podkreśla, że wideo z 2018 roku to tylko "domowe nagranie", które ma niewiele wspólnego z ostatecznym kształtem nadanym utworowi.

Jednak ukraiński nadawca nie zważa na wyjaśnienia artysty. Ogłoszono już zastępcę Lauda, który powalczy o wyjazd do Turynu. Do ukraińskich selekcji dołączył Barleben - znany miejscowy wokalista soulowy.RadioZET.pl/Eurowizja.org