Zamknij

Eurowizja 2022. Piątka głuchych artystów będzie reprezentować Polskę? Kibicuje im Michał Szpak

14.12.2021 16:45

Eurowizja 2022. Kto będzie reprezentował Polskę w konkursie? Wśród kandydatów pojawiła się grupa Unmute złożona z głuchych artystów.

Eurowizja 2022
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Eurowizja 2022 już za niecałe pół roku. Konkurs odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja przyszłego roku w Turynie. Wykonawcy zaprezentują swoje piosenki w hali PalaOlimpico. Włochy zorganizują wydarzenie już po raz trzeci, tym razem dzięki wygranej Maneskin. Ostatnio poznaliśmy już wszystkich uczestników, którzy będą rywalizować ze sobą podczas międzynarodowego konkursu.

Eurowizja 2022. Kto będzie reprezentował Polskę w konkursie?

Jako pierwsza swojego kandydata do Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 zaprezentowała Bułgaria. Kraj postawił na tradycyjnego rocka w postaci grupy Intelligent Music Project.

A kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2022? Tego jeszcze nie wiemy. Miesiąc temu w sieci pojawiły się plotki, że w rywalizacji weźmie udział Daria Marcinkowska znana jako DARIA lub Daria Marx. Jednak nikt nie potwierdził tej informacji.

Unmute, zespół głuchych muzyków na Eurowizji 2022? Artyści mają szansę reprezentować Polskę

Dziś wiadomo, że swoją nominację do preselekcji eurowizyjnych złożyła formacja Unmute. To grupa złożona wyłącznie z głuchych osób. Zasila ją piątka muzyków: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Projekt został przygotowany przez Polski Związek Głuchych, a artyści ogłosili fanom swoje plany za pośrednictwem Instagrama.

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, w którym Unmute ogłosił, że ich debiutancki utwór "Głośniej niż decybele" wystartuje w polskich preselekcjach do Eurowizji 2022.

Zróbmy hałas, ale tym razem taki na całą Europę. Niech nas usłyszą! Trzymajcie kciuki i nie bójcie się marzyć, choćby nie wiemy co.

Skąd pomysł zgłoszenia do konkursu, na którym nigdy wcześniej nie wystąpiła żadna formacja reprezentująca osoby niesłyszące? Jak czytamy na poptown.eu, artyści chcą, aby usłyszał o nich cały świat.

Jesteśmy Głusi, ale kochamy muzykę tak samo jak osoby słyszące Nie słychać nas? Trzeba to zmienić! - oświadcza zespół.

Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych. dodaje:

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że utwór muzyczny może być niedostępny dla osób słyszących. Osoby nie znające języka migowego, czyli znaczna część naszego społeczeństwa, bez tekstu czy napisów nie zrozumie tego utworu. Myślę, że pojawienie się zespołu Unmute na Eurowizji pozostawi trwały ślad w świadomości osób słyszących w Polsce i w Europie, pokaże, że głusi też mogą być artystami i twórcami, że muzyka również powinna być dostępna dla wszystkich. Ponadto będziemy mogli liczyć na wsparcie głuchej społeczności z całej Europy.

Kandydaturę Unmute do Eurowizji 2022 poparł znany muzyk Michał Szpak, który reprezentował Polskę w konkursie w 2016 roku:

Od kilku lat reprezentujemy bardzo starodawny sposób realizacji performance. Ten zespół i współczesne kreatywne show? Wierzę, że to może podbić całą Europę.

Unmute w utworze "Głośniej niż decybele":

loader

RadioZET.pl/poptown.eu